Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Ivanič)

Nový lineárny urýchľovač vo Fakultnej nemocnici (FN) v Nitre umožní ďalšie skvalitnenie liečby onkologických pacientov. Vysúťažená cena prostredníctvom centrálneho obstarávania predstavuje takmer 2 mil. eur s DPH, vrátane 5-ročného servisu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo v tlačovej správe

Na snímke nový lineárny urýchľovač na Oddelení rádioterapie a klinickej onkológie Fakultnej nemocnice v Nitre

Prístroj dokáže podľa rezortu využívať moderné terapeutické, ale aj stereotaktické techniky, ktoré sú mimoriadne náročné na prístrojové vybavenie. Poskytuje liečbu vysoko energetickým žiarením predovšetkým onkologických ochorení, ale má využitie aj v neurochirurgii. „Pacienti dostanú rádioterapiu s najvyššou kvalitou a zároveň nové možnosti liečby. Presná diagnostika, vďaka ktorej vieme stanoviť cielenú liečbu, je pre nás prioritou,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Spolu s lineárnym urýchľovačom dostalo oddelenie rádioterapie vo FN Nitra aj nový plánovací systém a dozimetrické vybavenie na dennú kontrolu parametrov prístroja a overenie rádioterapeutických plánov. „Vďaka novej technike je možné zdokonaliť rádioterapeutickú liečbu prostredníctvom väčšej dávky vysoko energetického žiarenia s lepšou presnosťou do miesta nádoru, pričom je menej zaťažené okolité zdravé tkanivo,“ uviedla generálna riaditeľka FN Nitra Jarmila Mikušová.

Ministerstvo zdravotníctva v rámci centrálneho nákupu realizovalo nákup 16 lineárnych urýchľovačov, vrátane siedmich simulátorov, kompletnej dozimetrie a dvoch intrakraniálnych stereotaxií. Lineárne urýchľovače sa obstarali pre univerzitné a fakultné nemocnice v Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Prešove, Trenčíne, Žiline, či onkologické ústavy v Košiciach a Bratislave. Všetky nakúpené prístroje by mali byť uvedené do prevádzky do konca roka 2020.

Ako informoval rezort, úspora na nákupoch predstavuje vďaka centrálnemu obstarávaniu a elektronickej aukcii takmer 22 mil. eur s DPH. Tieto peniaze tak môžu byť podľa ministerstva zdravotníctva investované do ďalších oblastí potrebných pre pacientov či zdravotnícky personál. V prevádzke je zatiaľ nový lineárny urýchľovač v NOÚ v Bratislave, VOÚ v Košiciach a vo FN Nitra. Ďalšie budú postupne uvádzané do prevádzky.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj