Viedeň 1. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Oleg Reshetnyak)
 
Spoločnosť Facebook vo štvrtok zablokovala stránky, ktoré má na jej sieťach protiimigračné hnutie odmietajúce multikulturalizmus a islamizáciu, informuje agentúra ČTK podľa rakúskej agentúry APA

Ilustračné foto

Ide o nemecké a rakúske hnutie identitariánov, ktoré podľa hovorkyne Facebooku šíri nenávisť: “Organizácia alebo osoby, ktoré šíria organizovanú nenávisť, nie sú facebooku ani instagrame povolené.”
Hnutie však poukazuje na cenzúru. Konkrétne sa týka stránky “Identitárne hnutie Rakúsko”, aktívne ale zostali rôzne stránky regionálnych skupín, ako napríklad “Identitárne hnutie Horné Rakúsko” kritizujúce “masívnu cenzorskú vlnu”.
Už začiatkom mája Facebook zablokoval stránky identitariánov vo Francúzsku, kde práve toto hnutie v roku 2012 vzniklo a rozšírilo sa do Nemecka a do Rakúska. Nemecká kontrarozviedka ich sleduje a považuje ich za krajne pravicové hnutie, v Rakúsku ich vyšetruje prokuratúra kvôli podozreniu zo zločinného spolčovania a podnecovania k nenávisti.
Hnutie má sympatizantov aj v iných európskych krajinách, vrátane Českej republiky. Svoj názov odvodzuje od obavy o európsku kultúrnu identitu a silne sú v ňom zastúpení mladí ľudia označovaní aj ako “Generácia identity”.
 
Príspevok Facebook zablokoval stránky protiimigračného hnutia zobrazený najskôr Hlavné správy.