Moskva 26. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wilfredo Lee)
 
Administrátori sociálnej siete Facebook odstránili ďalších 1907 stránok, účtov a skupín ktoré mali vzťah k Rusku. Informovala o tom v utorok rozhlasová stanica Echo Moskvy. Dodala, že okrem ruských bolo na sociálnej sieti zrušených aj približne 700 účtov spojených s Iránom a Severným Macedónskom

Ilustračné foto

Spoločnosť Facebook vo svojom vyhlásení spresnila, že väčšinu – 1757 – zrušených “ruských” položiek tvoria skupiny. Na “čiernej listine” sa tiež ocitlo 86 stránok a 64 účtov.
Podľa predstaviteľov Facebooku boli tieto skupiny, stránky či účty zrušené na základe podozrenia z “koordinovaného nedôveryhodného správania” a spamovania. Zrušené boli aj stránky, ktoré sa venovali udalostiam na Ukrajine, pričom ich správcovia používali falošné účty.
Informácie o odstránených stránkach Facebook odovzdal vyšetrujúcim orgánom.
Správa sociálnej siete Facebook bola v minulých rokoch terčom kritiky za váhavosť v boji proti extrémistickému obsahu a útočnej propagande. Spoločnosti Facebook a Twitter už však zmazali milióny príspevkov a uzavreli mnoho účtov napojených na Rusko, Irán a ďalšie štáty obviňované z informačných manipulácií.
 
Príspevok Facebook odstránil vyše 1900 stránok, účtov a skupín spojených s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.