Svet 27. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Jeff Chiu)
 
Spoločnosť Facebook zhromažďovala zoznamy hovorov a SMS správy zo zariadení Android už roky. Niektorí používatelia Twitteru to zistili nájdením mesiace či dokonca roky starej histórie hovorov uložených vo svojom dátovom súbore na Facebooku, ktorý je možné si stiahnuť

Ilustračné foto

The Verge uvádza, že niektorých užívateľov Facebooku znepokojil nedávny škandál získania súkromných údajov výskumným inštitútom Cambridge Analytica (chcel ich použiť na zistenie charakteru osobnosti užívateľa na základe jeho “lajkovania”), a tak si stiahli všetky údaje, ktoré o nich Facebook ukladá na účet. A zistenia ich nepotešili.
“Môj vymazaný Facebook Zip súbor obsahuje informácie o každom telefonickom hovore a textovej správe, ktoré som urobil počas takmer roka,” hovorí twitterový užívateľ Mat Johnson. Ďalší Dylan McKay prekvapivo vraví, že “má  celú históriu hovorov s mamou jeho priateľky”. Aj mnohí ďalší si našli kontakty s blízkymi a s členmi svojej rodiny, uložené prostredníctvom Facebooku.
Spoločnosť Ars Technica uvádza, že Facebook žiadal o prístup ku kontaktom, k údajom SMS a k histórii hovorov v zariadeniach so systémom Android, aby zlepšil svoj odporúčací algoritmus a rozlišoval medzi pracovnými a osobnými kontaktmi. Zdá sa, že boli zhromažďované cez aplikáciu Messenger, ktorá často vyzýva používateľov Androidu k zadaniu ako predvolený klient SMS. Facebook údajne nedávno predstavil výzvu na “neustále nahrávanie” kontaktných údajov vrátane histórie hovorov a SMS. A tak si užívatelia ponachádzali údaje uložené na serveroch Facebooku.
Spoločnosť Facebook reagovala na zistenia tým, že je pri aplikáciách bežné mať prístup k histórii telefonických hovorov. “Najdôležitejšou súčasťou aplikácií a služieb, ktoré vám pomôžu vytvoriť spojenia, je nachádzať ľudí, s ktorými sa chcete spojiť,” vyjadril sa hovorca Facebooku.
Táto vec sa však týka len systémov Android, v zariadeniach so systémom iOS to nebolo zistené. Väčšina aplikácií pre systém iOS nemôže pristupovať k histórii hovorov alebo k správam SMS a aplikácia systému Facebook pre iOS nie je schopná zachytiť tieto údaje v zariadení iPhone.
Spoločnosť Facebook bude musieť vysvetliť, odkedy začala zhromažďovať údaje a či s tým užívatelia Androidu skutočne súhlasili. Objasnila síce, ako funguje zber údajov, ale nepovedala, prečo ich potrebuje alebo na čo ich používa.
 
Príspevok Facebook môže mať informácie o každom vašom hovore a sms zobrazený najskôr Hlavné správy.