Washington 19. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-AP/Paul Sakuma)
 

Sociálna sieť Facebook vedie vlastné vyšetrovanie ohľadom napojenia svojich zamestnancov na cudziu spoločnosť, ktorá si prisvojila dáta 50 miliónov užívateľov. Osobné dáta mohla použiť za účelom podpory štábu terajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa, informuje CNN.

Ilustračné foto

Vedenie korporácie zistilo, že zamestnanci Facebooku Joseph Chancellor a Alexandr Kogan sú spoluzakladatelia firmy Global Science Research, ktorá poskytovala dáta platforme Cambridge Analytica. Tá bola zase v tesnom spojení s Trumpovým predvolebným štábom. Rada zahraničných médií informovali, že firma vlastní dáta niekoľkých desiatok miliónov účtov, ktoré zhromaždila s pomocou aplikácie pre ankety thisisyourdigitallife. Užívateľom ju navrhli akoby pre zostavenie „psychologického profilu.”
Na blogu Facebooku sa pred niekoľkými dňami objavila správa o pozastavení do zistenia okolností činnosti laboratória strategických komunikácií, vrátane zberu analytických údajov o užívateľoch. Chancellor a Kogan sú zamestnanci tejto jednotky. Spoločnosť tiež dočasne prerušila spoluprácu s Cambridge Analytica.
Neskôr bola táto správa doplnená informáciou o tom, že Kogan vraj neporušil dohodu o zachovaní tajomstva, pretože užívatelia sami súhlasili so spracovaním dát registráciou na aplikácii. Nie je ale zatiaľ jasné, do akej miery zneužili títo dvaja zamestnanci korporácie svoje služobné postavenie.
 

Príspevok Facebook bol usvedčený z prezradenia dát 50 miliónov užívateľov zobrazený najskôr Hlavné správy.