Federica Mogheriniová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Brusel 15. mája (TASR) – Dnešné rokovania ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli sú zamerané na partnerské vzťahy s Afrikou, na zhodnotenie vzťahov s krajinami Východného partnerstva, implementáciu globálnej bezpečnostnej stratégie EÚ a situáciu vo Venezuele. Na úvod zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli to dnes uviedla šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Poznamenala zároveň, že európski diplomati sa dnes stretnú s novým predsedom Komisie Africkej únie Moussom Fakimom. Politika EÚ voči Afrike sa podľa nej posúva z polohy zameranej na pomoc do podoby „skutočných partnerstiev“ vo všetkých oblastiach – od klimatických zmien, cez migráciu a otázku bezpečnosti až po ekonomický rozvoj a humanitárnu pomoc.

Mogheriniová dodala, že hlavným cieľom rokovaní je snaha posilniť európsko-africké partnerstvá aj s ohľadom na prípravu summitu EÚ-Afrika, ktorý sa uskutoční koncom novembra v Pobreží Slonoviny a bude zameraný na mládež – na podporu jej možností pre budúcnosť.

„To je najlepšia šanca, ako predísť migrácii a radikalizácii mládeže,“ skonštatovala šéfka diplomacie EÚ.

Pripomenula, že ministri dnes zhodnotia aj vzťahy s krajinami Východného partnerstva. Summit s bývalými postsovietskymi krajinami bude v Bruseli v druhej polovici roka 2017 a EÚ chce podľa svojich slov ukázať, že jej rovnako záleží na rozvoji vzťahov s jej južnými, ako aj východnými susedmi.

Rada ministrov dnes zhodnotí aj implementáciu Globálnej stratégie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ a očakávajú sa i závery ohľadom situácie vo Venezuele, kde dochádza k rozsiahlym sociálnym nepokojom. Mogheriniová pripomenula, že v tejto krajine žije veľa občanov z členských krajín EÚ.

Na otázku, ako ďalej pokročiť pri riešení konfliktu v Sýrii, Mogheriniová zopakovala tri základné pozície EÚ – deeskaláciu násilia, neobmedzený prístup pre humanitárnu pomoc a pokračovanie mierových rokovaní v Ženeve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR