Exvyšetrovateľ Gorily: Špeciálny prokurátor blokoval dokazovanie aj výsluch Fica

Vyšetrovanie korupcie a kauzy Gorila blokuje špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a sekunduje mu pritom policajný šéf Tibor Gašpar, tvrdí bývalý vyšetrovateľ prípadu Marek Gajdoš. Potom, čo nedávno odišiel z polície, poskytol rozhovor Denníku N a portálu Aktuality.sk.

Gorila je názov spisu, ktorý sa pred piatimi rokmi objavil na internete, týka sa finančnej skupiny Penta. Jej kontaktov na politikov a vplyvných ľudí.

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu v ňom hovorí, že spory so špeciálnym prokurátorom mal od začiatku. „Chcel som robiť úkony, ktoré on považoval za zbytočné. Namiesto rozumnej argumentácie často zvyšoval hlas, používal expresívne výrazy,“ uviedol pre Denník N.

Napríklad podľa M. Gajdoša zdržiaval odoslanie právnej pomoci do zahraničia a v niektorých konaniach blokoval dokazovanie. „Pri niektorých úkonoch nás kritizoval, že ideme nad rozsah vecí a skutku. Opakovane sa mu nepáčilo skúmanie majetkových pomerov,“ dodal.

D. Kováčik podľa expolicajta nechcel umožniť ani výsluch premiéra Roberta Fica, na ktorý on videl dôvody. „Robert Fico sa verejne vyjadroval, že pri privatizáciách strategických podnikov za Dzurindovej vlády došlo k rozdeľovaniu provízií. A to sú skutky, ktoré sme vyšetrovali. Druhý dôvod je ten, že je tam spomínaný ako návštevník bytu, a považujem za dôležité skúmať aj autenticitu spisu a to, či sa dotyční naozaj rozprávali o tom, čo sa neskôr malo udiať,“ vysvetlil pre Denník N.

Kaliňák sa pýtal, či je nutné vyšetrovať SIS

S Kováčikovým postup podľa M. Gajdoša súhlasil aj policajný prezident Tibor Gašpar. Ten sa podľa neho hneď po svojom nástupe do funkcie vyjadril, že „keď som ako vyšetrovateľ začal nejaké trestné stíhanie, tak ho budem aj zastavovať.“ V lete 2012 ho mal policajný šéf stiahnuť z dovolenky, v jeho kancelárii už sedel prokurátor Kováčik. „Bavili sme sa aj o spôsobe zabezpečenia dôkazov v jednom prípade korupcie. Ja som presadzoval komplexnejší prístup, vrátane preverenia majetkových pomerov podozrivých. Kováčik však tvrdil, že je to zbytočné, takto sa vraj korupcia nevyšetruje“ poznamenal pre Aktuality.sk.

Neskôr v roku 2015, keď vyšetroval v súvislosti s Gorilou aktivity tajnej služby, si ho T. Gašpar zavolal opäť k sebe. Na stretnutí bol aj minister vnútra Robert Kaliňák. „Ten sa ma spýtal, či je v tejto veci naozaj nevyhnutné začať trestné stíhanie. Tvrdil, že takéto vyšetrovanie môže znížiť kredit SIS v očiach zahraničných partnerov,“ dodal pre Aktuality.sk.

Podľa vyjadrení bývalého vyšetrovateľa pre Denník N sa ho vzápätí R. Kaliňák pýtal, či by členovia vyšetrovacieho tímu nemali dostať odmeny. Nemyslí si však, že musel mať zlý úmysel. „Minister vystupoval tak, že sa zaujímal, čím potenciálne môže byť informačná služba ohrozená. Vyslovene netvrdil, že to je nevhodné, iba otvoril diskusiu, či to je vhodné. Že to stojí za zváženie. Nedával žiadne pokyny,“ poznamenal.

Obchody sú papierovo v poriadku

Väčšina z vecí, ktoré sa v spise zverejnenom na internete v decembri 2011 hovoria, je podľa M. Gajdoša trestným činom. „Dodnes nie je možné skonštatovať, že títo ľudia spáchali trestnú činnosť. Existuje prezumpcia neviny,“ zdôraznil pre Denník N.

Množstvo zo zverejnených vecí sa podľa neho potvrdzuje, aj mnohé tam naznačené finančné toky. „Naozaj sa nám podarilo preukázať, že niektoré osoby získali konkrétne sumy spôsobom, ktorý sa každému bežnému človeku môže zdať na základe logického uvažovania a fungovania trhu ako nepravdepodobný. Nemôžem však vyhlásiť, že to bol úplatok,“ uviedol.

V niektorých prípadoch sa podľa M. Gajdoša potvrdilo, že títo ľudia dobre zarobili. Nepodarilo sa však v týchto obchodných vzťahoch preukázať protiprávnosť. „Len samotné nadobudnutie majetku nestačí na to, aby sme mohli povedať, že to bol úplatok. Veď samotná Penta napríklad potvrdila, že mala obchodný vzťah s bývalým šéfom kontrarozviedky Ľubomírom Arpášom,“ konštatoval.

Konkrétne rieši napríklad to, že bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek býva v dome, za ktorý v hotovosti zaplatil spolupracovník Penty Zoltán Varga: „Nebolo dokázané, že by išlo o plnenie za porušenie povinností, ktoré Malchárkovi vyplývali z jeho funkcie.“

Politické kauzy nechce nikto riešiť

M. Gajdoš spomína, že do vyšetrovania Gorily sa nikomu z policajtov nechcelo. Kauzy s politickým kontextom totiž vyšetrovatelia všeobecne neradi riešia. „Často sa dejú čudné veci zo strany nadriadených a prípadne aj prokurátorov, a keď človek neposlúchne, tak je nechcený, perzekvovaný a prostredníctvom rôznych nástrojov mu je znepríjemňovaný život,“ opísal. Pri politicky exponovaných kauzách je podľa neho jednoducho riziko, že sa na také niečo narazí. Nemusí to tak byť, ale spravidla to tak býva. Napokon sa stal šéfom tímu, lebo to bral ako profesionálnu výzvu.

M. Gajdoš pre údajné tlaky vlani z polície odišiel do civilu. Policajný prezident vtedy jeho odchod komentoval tak, že uteká pred zodpovednosťou.

Pozn.: O reakciu k tvrdeniam M. Gajdoša redakcia požiadala ministra vnútra, špeciálneho prokurátora, policajného prezidenta aj Pentu.

TREND a TREND.sk patria do vydavateľského domu News and Media Holding, ktorý patrí do portfólia finančnej skupiny Penta

ZDROJ >>

Čo si o tom myslíte? Komentujte :)

Laser Game