Washington 18. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Evan Vucci)
 
Bývalí vysokopostavení predstavitelia americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) vydali spoločné vyjadrenie, v ktorom odsúdili rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odobrať bezpečnostnú previerku ich bývalému kolegovi Johnovi Brennanovi. Informovali o tom v piatok agentúra AP i spravodajská stanica France 24

Na snímke prezident USA Donald Trump

Pätnásť bývalých top tajných agentov CIA, ako aj 60 bývalých predstaviteľov tejto organizácie, vrátane jej riaditeľov, vo svojom bezprecedentnom vyhlásení označili Trumpov krok za “nevhodný” a “poľutovaniahodný”.
“Prezidentov postup ohľadom Johna Brennana a vyhrážky, že podobný postup prebehne voči ďalším bývalým predstaviteľom (CIA) nemá nič spoločné s tým, kto by mal a nemal mať bezpečnostné previerky… – to všetko súvisí s pokusom potlačiť slobodu prejavu,” píše sa vo vyhlásení.
Americký prezident tvrdí, že bývalý riaditeľ CIA John Brennan, ktorý je mimochodom Trumpovým ostrým kritikom, využil bezpečnostnú previerku na “sériu nepodložených obvinení” voči jeho administratíve.
Bývalí predstavitelia CIA sú presvedčení, že majú právo vyjadriť svoj názor na národnú bezpečnosť bez toho, aby sa obávali, že budú za to potrestaní. Trump totiž pohrozil, že prehodnotené budú bezpečnostné previerky aj iných osôb.
Najnovšie americký prezident v piatok vyhlásil, že očakáva bezodkladné odobratie previerky Brucovi Ohrovi z ministerstva spravodlivosti. Sčasti preto, že jeho manželka pracovala pre firmu, ktorá vypracovala dokumentáciu o Trumpových väzbách na Rusko. “Bruce Ohr je katastrofa. Domnievam sa, že mu to (bezpečnostnú previerku) odoberiem veľmi rýchlo,” povedal Trump v piatok novinárom.
Bývalí zamestnanci CIA si po odchode z funkcie často bezpečnostnú previerku ponechávajú, aby svojim nástupcom pomáhali konzultovať aktuálne záležitosti, vysvetľuje France 24 .
 
Príspevok Exriaditelia CIA odsúdili Trumpa za odobratie bezpečnostnej previerky zobrazený najskôr Hlavné správy.