Bratislava 6. decembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Denník SME dnes s odvolaním na dva zdroje informoval o tom, že v súvislosti s kauzou okolo Kiskovej firmy KTAG padlo už obvinenie voči exprezidentovi Andrejovi Kiskovi

Na snímke Andrej Kiska

SME informuje, že ešte začiatkom roka polícia obvinila z daňového trestného činu konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského. V čase, keď sa trestný čin stal, bol konateľom spoločnosti aj exprezident a volebný líder strany Za ľudí Andrej Kiska.

Kučkovský podal proti vzneseniu obvinenia sťažnosť.

Exprezident Andrej Kiska považuje svoje obvinenie pre daňové podvody za „špinavú politickú kampaň“. Uviedol to v stanovisku, ktoré poslal médiám v súvislosti s jeho obvinením pre daňovú kauzu firmy KTAG.

„Moje obvinenie je špinavá politická kampaň, a je dôkazom politického vydierania a mafie, ktorá ovláda Slovensko. Fico (predseda Smeru-SD Robert Fico, pozn. TASR) ma pred tým varoval, keď som ho odmietol dať na ústavný súd. Ešte ako prezident vo februári som takýto postup Ficovej polície avizoval,“ tvrdí Kiska.

Exprezident poukázal na to, že polícia pri vyšetrovaní jeho firmy vymenila za dva roky troch vyšetrovateľov. „Pretože tí prví dvaja nevideli dôvod na žiadne stíhanie. Našli si tretieho. Toto potrebuje ďalší komentár?“ doplnil.

Tvrdí, že Fico hrá vabank a ide mu o všetko. „Nikdy ma nezastrašil, hoci to skúša dlhé roky,“ zdôraznil exprezident.

Pýta sa, prečo nie sú obvinení napríklad aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, exminister financií za Smer-SD Ján Počiatek či bývalý predseda SNS Ján Slota v súvislosti s ich kauzami.

Polícia následne zverejnila informáciu, v ktorej uvádza, že „obvinenie bolo vznesené predovšetkým na základe výsledkov znaleckých posudkov a zabezpečených listinných dôkazov, rozsiahleho dokazovania a výsluchov svedkov.“

„Ďalšie skutočnosti vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme uvádzať,“ vysvetľujú strážcovia zákona.

KTAG

Policajti NAKA zasahovali vo firme Kiskovcov KTAG v novembri 2018, pričom sa zaujímali o nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty. Polícia tu mala zaistiť účtovníctvo a počítače.

O obvinení konateľa Kučkovského informovala polícia vo februári tohto roka. „Dňa 9. júla 2018 prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove v zmysle trestného poriadku vydal záväzný pokyn vyšetrovateľke vo veci daňového podvodu vydať uznesenie o začatí trestného stíhania a následne vydať uznesenie o spojení veci s trestnou vecou zločinu daňového podvodu. Dňa 13. februára 2019 vyšetrovateľ finančnej polície NAKA obvinil jednu osobu z daňového trestného činu,“ uviedlo vtedy prezídium PZ.

Kiska v tejto súvislosti vydal stanovisko, že za obvineniami voči firme KTAG je osobný konflikt medzi ním a Robertom Ficom: “Mrzí ma, že ľudia musia byť svedkami nezvládnutého ega, osobného konfliktu. Práve pre to, že už padli všetky zábrany, nemôžem to nechať tak, a musím sa brániť. Musím povedať pravdu o vydieraní a vyhrážaní.“

Podľa Kisku je to pomstou za to, že ho odmietol vymenovať za sudcu či dokonca predsedu Ústavného súdu SR. Podľa prezidenta z toho vyplýva, že po tom, čo sa mu v júni skončí mandát, bude v kauze vratiek DPH vo firme KTAG obvinený aj on. „Po skončení môjho mandátu budem obvinený aj ja osobne. A hrozí mi trest odňatia slobody na 7-12 rokov,“ uviedol na sociálnej sieti vo februári (viac v článku).

Dodal, že sa pripravuje na obvinenie, ktoré mu po skončení mandátu hrozí, pričom ho bude v tejto veci zastupovať Daniel Lipšic, ktorý má jeho “plnú dôveru”.

Spoločnosť KTAG si mala neoprávnene uplatniť nadmerný odpočet DPH za mesiace apríl 2014, jún a november 2013, kde v januári 2018 začal vyšetrovateľ finančnej polície trestné stíhanie vo veci podozrenia zo zločinu daňového podvodu. Celková suma vratky DPH mala byť vo výške 146.000 eur a týka sa nákladov na propagáciu v prezidentskej volebnej kampani.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj