Vilnius 14. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

Bývalý prezident Litvy a súčasný europoslanec Rolandas Paksas na svojej internetovej stránke ostro kritizoval činnosť svojej „kolegyne“, súčasnej litovskej prezidentky Dalie Grybauskaiteovej. Označil ju za slúžku USA.
Na snímke Rolandas Paksas

Prízvukoval, že Grygauskaiteová to už ozaj prehnala: „Litva na čele s prezidentkou Daliou Grybauskaiteovou slúži záujmom USA. Militantná prezidentka tento týždeň „prekonala“ väčšinu európskych lídrov, keď vyjadrila absolútnu podporu a obdiv na margo rozhodnutia amerického Kongresu o nových energetických sankciách voči Rusku,“ pripomenul.
„Grybauskaiteová sa ocitla osamotená, keď celá Európa vyjadrila svoje obavy kvôli krokom administrácie Spojených štátov, ktoré môžu mať veľmi negatívny dopad na projekty v oblasti energetiky týkajúce sa záujmov celej Európskej únie. Grybauskaiteová nemá právo diktovať nové pravidla energetickej politiky EU. Predstava, že by Európa mala uvaľovať nové sankcie voči Rusku, sú v rozpore s oficiálnym postojom Bruselu,“ podčiarkol Paksas.
Poukázal na to, že počas vládnutia Grybauskaiteovej v Litve nenastanú žiadnu pozitívne zmeny a život obyvateľov krajiny sa k lepšiemu nezmení: „V reakcii na podobné výroky Grybauskaiteovej riskujeme okamžite stratiť solidaritu medzi členskými krajinami Európskej únie. Súčasný nárast cien a obrovské sociálne rozdiely nie je to nič iné, ako výsledok slúženia záujmom rôznych vplyvných zahraničných skupín a bruselskej byrokracii. A preto je naivne  sa domnievať, že  v priebehu budúcich dvoch rokov v Litve sa niečo môže zmeniť k lepšiemu,“ zdôraznil Rolandas Paksas.
Poukázal na to, že iba suverénne krajiny dokážu budovať demokraciu. A preto kladie takmer rétorické otázky, či sa súčasná vláda prihliada na skutočné záujmy litovského ľudu, celého obyvateľstva krajiny, a či sa v Litve dostatočne starajú o rozvoj demokracie a budúcnosť tohto národa?..
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.