Expremiér Tusk vypovedal ako svedok v kauze dvoch generálov

Varšava 19. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Predseda Európskej rady Donald Tusk dnes vo Varšave vypovedal ako svedok v súvislosti s konaním týkajúcim sa údajnej spolupráce medzi poľskou kontrarozviedkou a ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB).

Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk

Dvaja poľskí generáli, niekdajší šéfovia kontrarozviedky, v ňom čelia obvineniu zo spolupráce s tajnou službou inej krajiny bez povolenia niekdajšieho premiéra a teda z prekročenia právomocí. Obvinenia generálov označil Donald Tusk za neudržateľné, aj podľa údajov oboch obvinených bola dohoda s ruskou stranou povolená.

Príslušná prokuratúra po výsluchu žiadne podrobnosti predbežne neoznámila. Ani predtým nezverejnila detaily údajných kontaktov predstaviteľov tajných služieb Ruska a Poľska, ale podľa poľských médií sa mali týkať dohody, ktorá by poľským vyšetrovateľom umožnila pracovať na ruskom území – konkrétne na mieste neďaleko mesta Smolensk, kde v apríli 2010 havarovalo vládne lietadlo s poľskou politickou a vojenskou elitou, vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského.

Kritici vidia v predvolaní Tuska snahu o jeho diskreditáciu súčasnou poľskou vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Samotný Tusk označil svoje dnešné vypočúvanie za súčasť “honby na čarodejnice”. Poľská vláda sa ako jediná pri marcovej voľbe predsedu Európskej rady postavila proti znovuzvoleniu Donalda Tuska do tejto funkcie.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.