Brusel 27. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Európsky parlament dnes väčšinou hlasov spochybnil personálnu politiku, vyplácanie prémií a niektoré iné rozhodnutia svojho bývalého predsedu Martina Schulza a nemeckému politikovi, ktorý sa medzičasom stal volebným lídrom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a vyzývateľom kancelárky Angely Merkelovej v blížiacich sa parlamentných voľbách, udelil napomenutie.
Na snímke Martin Schulz

Europoslanci napriek stredajšiemu stanovisku expertov z Európskeho úradu pre boj proti korupcii (OLAF), podľa ktorého sa Schulz nedopustil pochybení zásadného významu, upozornili aj na prípad neadekvátneho narábania s peniazmi daňových poplatníkov v konkrétnom prípade služobných ciest jeho blízkeho spolupracovníka Markusa Engelsa.
Schulzova materská strana podrobila hlasovanie poslancov EP ostrej kritike a upozornila na postoj europoslancov z konkurenčných strán CDU/CSU, ktoré ho popri iných pravicových subjektoch podporili. Generálna tajomníčka SPD Katarina Barleyová pre agentúru DPA v tejto súvislosti uviedla, že to je pre ňu signálom, aká panika vládne v bloku CDU/CSU.
Za napomenutie nehlasovali však iba európski ľudovci, ale aj liberáli, zelení, členovia frakcie združujúcej protieurópske, pravicovopopulistické a extrémistické strany vrátane Marine Le Penovej, či v ojedinelých prípadoch aj sociálni demokrati.
V jednom rozhovore označil Schulz svoje personálne rozhodnutia v období, keď predsedal Európskemu parlamentu, za korektné a postup Európskeho parlamentu označil nazval predvolebným manévrom, v rámci ktorého sa spojili protieurópske sily, konzervatívci i zelení. Za dôkaz toho považuje jeho SPD aj rozhodnutie OLAF-u, ktorý sa rozhodol nezačať oficiálne vyšetrovanie ani voči Schulzovi, ani žiadnemu z jeho spolupracovníkov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.