Zürich 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone,Georgios Kefalas)

Export hodiniek, ktoré sú jedným z kľúčových vývozných artiklov švajčiarskej ekonomiky, v novembri opäť klesol, už 17. mesiac po sebe. Dôvodom je silný frank, ktorý škodí švajčiarskym vývozcom, vrátane farmaceutických spoločností.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa najnovších údajov švajčiarskeho colného úradu a Federácie švajčiarskych výrobcov hodiniek sa hodnota exportu hodiniek v novembri znížila medziročne o 5,6 % na 1,86 miliardy frankov (1,74 miliardy eur). Dôvodom bol znova slabší dopyt po hodinkách z drahých kovov.

Hodinári zaznamenali v novembri menší odbyt na všetkých kľúčových trhoch. V prípade Hongkongu sa už v podstate dá hovoriť o stabilnom poklese dopytu po švajčiarskych hodinkách. Nepríjemným prekvapením však boli výsledky z amerického trhu, ktoré boli s výnimkou marca najhoršie v tomto roku.

V rámci Európy stúpol odbyt švajčiarskych hodiniek len v Británii. Libra totiž po júnovom referende o brexite citeľne oslabila, a to láka do tamojších butikov zahraničných turistov, ktorí si v Londýne môžu kúpiť švajčiarske hodinky lacnejšie ako doma.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.