Austin 13. decembra 2018 (HSP/Politonline/Foto:Pixabay)
 
Portál Politonline venuje svoju pozornosť prognózam agentúry Stratfor na rok 2019. Podľa expertov amerického Stratforu v roku 2019 môžeme očakávať nové preteky v zbrojení medzi USA, Ruskom a Čínou

Ilustračné foto

Američania budú ďalej tlačiť na Čínu pomocou ciel, sankcií, normatívnych bariér na nové technológie a budú podporovať Tajvan. Američania začnú aktívnejšie pôsobiť v Juhočínskom mori. V napätej situácii vyťažia podľa amerického Stratforu najviac Poliaci a Tajvan. Turecko, India a Vietnam budú musieť riešiť viacero problémov.
Američania budú zvyšovať svoj tlak na Európu, Japonsko, Austráliu, Kanadu, Južnú Kóreu a Tajvan a budú od nich požadovať plnú podporu v ekonomickom a mocenskom boji proti Číne. Američania sa pokúsia regulovať svoje spory s WTO, vo viacerých aspektoch USA ustúpia Kanade, Mexiku, Japonsku a Južnej Kóreii.
Novú taliansku vládu vnímajú Američania a americkí spojenci v EÚ ako hrozbu, Brusel bude viesť rozhovory s Londýnom o brexite, Američania budú pokračovať vo svojom tlaku voči Iránu, dialóg s Iránom sa stane nemožným. Američania budú upevňovať svoje vzťahy so Saudskou Arábiou. Na rast ťažby ropy budú mať vplyv aj Irak a Lýbia, v roku 2019 sa USA dostanú do top trojice hlavných exportérov skvapalneného zemného plynu, čo prinesie so sebou veľké zmeny na svetových trhoch.
Na americkom kontinente Američania spoločne s Brazíliou a Kolumbiou budú pokračovať v tlaku voči Venezuele, Argentína a Mexiko budú mať ekonomické problémy a a budú ich trápiť investičné riziká.
Súperenie medzi USA, Ruskom a Čínou sa pretaví do novej vlny pretekov v zbrojení, prehĺbi sa boj v kybernetickom priestore. Zápas medzi trojicou svetových hráčov bude mať väčší dopad na “stredné štáty”. Dohody o kontrole zbraní sa budú upravovať, v Európe Poľsko, Pobaltie a Rumunsko sú ochotní rozmiestniť na svojom území americké základne, staré štáty únie sa správajú opatrnejšie.
Američania sa budú snažiť posilniť svoje postavenie na medzinárodnej scéne, kde sa formuje multipolárny svet, sústredia sa na ohraničenie možností svojich spojencov viac a slobodnejšie spolupracovať s Čínou v rámci WTO. Američania vyvíjajú tlak nielen na Rusko a Čínu, ale aj na svojich partnerov v EÚ s cieľom prinútiť ich k prijatiu amerických koncepcií.
Podľa Stratforu môžeme očakávať  určitú destabilizáciu globálnej ekonomiky v roku 2019. USA, Rusko a Čína budú pokračovať v procese militarizácie kozmu. USA “pustí” niektoré oblasti Afriky a Blízkeho východu, naďalej sa však aktívne bude zaoberať Iránom. Bude pokračovať zápas na americkej politickej scéne medzi Trumpom a protitrumpovskou opozíciou.
 
Príspevok Experti Stratfor prognozujú vývoj situácie na rok 2019 zobrazený najskôr Hlavné správy.