Benátky 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Yasin Bulbul, Presidential Press Service)

Zmeny v ústave Turecka, o ktorých majú tamojší občania hlasovať v aprílovom referende, môžu viesť k nastoleniu “režimu jednej osoby”. Experti Rady Európy (RE) na ústavné právo to uviedli dnes vo svojom stanovisku k pripravovanej reforme tureckej ústavy s cieľom zaviesť v krajine prezidentský systém.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Zmeny schválené v januári parlamentom v Ankare, ktoré majú výrazne rozšíriť právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, podľa názoru Benátskej komisie nezodpovedajú “modelu demokratického prezidentského systému založeného na deľbe moci” a namiesto toho môžu viesť k “zvrhnutiu na autoritársky prezidentský systém”.

Uvedené poradné grémium RE poukázalo na ustanovenia, ktoré majú tureckému prezidentovi poskytnúť nekontrolované výkonné právomoci vrátane možnosti vymenúvať a odvolávať všetkých vysokých štátnych činiteľov. Ako “zásadne odporujúcu demokratickému prezidentskému systému” hodnotí neobmedzenú právomoc hlavy štátu rozpustiť parlament. Neprimerané možnosti vplývať na zákonodarstvo vidí Benátska komisia aj v tom, že prezident bude môcť naďalej stáť na čele svojej politickej strany.
Experti RE tiež v súvislosti s ústavnou reformou varovali pred ďalším oslabovaním nezávislosti tureckého súdnictva.

Benátska komisia sa vo svojom stanovisku pozastavuje aj nad spôsobom, akým boli predmetné zmeny v ústave schvaľované v parlamente, pričom upozorňuje na skutočnosť, že viacerí opoziční poslanci boli v tom čase vo väzení. Pri schvaľovaní navyše nebola zaručená tajnosť hlasovania.

Ohľadne referenda naplánovaného na 16. apríla Benátska komisia uviedla, že vzhľadom na pokračujúci výnimočný stav po vlaňajšom pokuse o vojenský prevrat v Turecku nie sú v krajine vytvorené “demokratické podmienky” na to, aby sa mohlo uskutočniť ľudové hlasovanie takéhoto významu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.