Davos 17. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP)
 
Obchodná vojna a medzinárodné geopolitické napätie sa stanú hlavnými hrozbami pre rozvoj svetovej ekonomiky v roku 2019. Vyplýva to zo správy expertov Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose

Na snímke prezident fóra Borga Brendy

Podľa slov vedcov, ekonómov a zástupcov vlád, ktorí sa budú fóra zúčastňovať, sa medzinárodný obchod mení z prostriedku pre získavanie vzájomných výhod na “nástroj strategickej konkurencie”. Najbližšie mesiace budú mať rozhodujúci význam pre budúcnosť, myslí si prezident fóra Borga Brendy.
Medzi hrozby pre svetovú ekonomiku tiež zaradili kybernetické útoky a zmeny klímy. Podľa názoru autorov sa globálny rast nachádza na svojom vrchole a čoskoro sa môže spomaliť.
Svetové ekonomické fórum bude prebiehať v Davose od 22. do 25. januára. Zúčastnia sa ho delegácie z mnohých krajín, vrátane tých, ktoré sú pod sankciami zo strany USA. Najprv je nechceli prijímať, následne ale súhlasili, keď pristúpili na podmienky, že nebudú platiť v dolároch a zúčastňovať sa na podujatiach organizovaných americkou stranou.
 
Príspevok Experti o hlavných hrozbách pre svetovú ekonomiku zobrazený najskôr Hlavné správy.