Praha 28. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Musa Sadulayev)
 
Letecké opravovne LOM Praha opravujú vrtuľníky afganskej armády. Na opravu strojov mechanici potrebujú ruské náhradné diely. Minulý týždeň vláda schválila nákup náhradných dielov z Ruska za 800 miliónov korún. Sputnik hovoril s leteckým expertom, prečo sa český podnik nemôže zaobísť bez Ruska a kedy sa štáty NATO zrieknu ruskej vojenskej techniky

Ilustračné foto

Letecké opravovne LOM Praha opravujú dopravné vrtuľníky afganskej armády, ktoré boli ťažko poškodené pri bojoch s Talibancami. Podnik získal zákazku od NATO za viac ako 300 miliónov korún pred dvoma rokmi.
Jeden z vrtuľníkov mechanici opravovali viac ako pol roka. “Čakáme na náhradné diely z Ruska, ale nie sú to obyčajné náhradné diely. Sú to diely, ktoré sa používajú len pri výrobe tohto vrtuľníka,” povedal mechanik Dvořák.
Kvôli zákazke musel LOM Praha vyvinúť vlastnú technológiu opravy a schváliť ju v ruskej konštrukčnej kancelárii. “Pri normálnych okolnostiach sa k takýmto opravám nikdy nedostaneme, pretože v Českej republike sme to nikdy nerobili,” informoval konštruktér Petr Hajšl.
Okrem afganských strojov český podnik tiež opravuje dopravné a bojové vrtuľníky ruskej výroby, ktoré pôsobia v AČR. Česko ich používa tri desiatky.
“Keby sme nemali zaručenú dodávku náhradných dielov, tak by to ohrozilo obranyschopnosť Českej republiky,” vyhlásil riaditeľ tlačového odboru ministerstva obrany Jan Pejsek.
Minulý týždeň vláda schválila nákup náhradných dielov z Ruska pre české vojenské vrtuľníky za 800 miliónov korún.
Sputnik požiadal o komentár ruského vojenského pilota aj experta Dmitrija Drozdenka.
 
Prečo v Afganistane používajú ruské vrtuľníky? NATO nie je schopné ponúknuť nejaké svoje stroje?
Existujú tri dôvody. Prvý dôvod je historický, ešte z čias afganskej vojny tam ZSSR dodával svoje vrtuľníky, na ktorých sa učili Afganci. Po druhé, ruské vrtuľníky, ak hovoríme o Mi-8 a Mi-24, sú vhodnejšie pre afganské podmienky. Mám na mysli možnosť pracovať v horskom vzduchu, výkon, nosnosť a odolnosť proti prachu. Ruské vrtuľníky týmito ukazovateľmi prekonávajú všetky americké vrtuľníky. Tretím dôvodom je cena. Nielen cena stroja, ale aj cena prevádzky vrtuľníka.
Práve kvôli vyššie uvedeným skutočnostiam Pentagon, aj napriek protiruským sankciam, trval na Kongrese, aby USA kúpili ruské vrtuľníky pre afganskú vládnu armádu. Okrem toho rovnaké ruské vrtuľníky po okupácii Spojených štátov kúpil aj Irak. To všetko je spojené s prevádzkovými dôvodmi. Ak Mi-8 musí prejsť vážnu technickú údržbu po asi 1 000 hodinách letu, Black Hawk po 300 hodinách. Americká technológia je príliš jemná a príliš slabá. Black Hawk sa v horách nemohol zdvihnúť zo strelky, pretože nemal silu, zatiaľ čo Mi-8 pokojne niesol na palube výsadkára.
 
Používa sa ruská vojenská technika, najmä vrtuľníky, v iných operáciách NATO?
Samozrejme. Dokonca civilná. Napríklad vrtuľníky spoločnosti Vertikal zhruba pred tromi rokmi evakuovali zostrelené Chinook.
 
Česká republika sa pri údržbe a prevádzke vrtuľníka Mi nezaobíde bez Ruska?
Česká republika, rovnako ako Poľsko a mnoho ďalších krajín bývalého socialistického tábora, vykonáva krátkozrakú politiku v oblasti prevádzky strojov. V určitom okamihu sa vláda týchto krajín domnievala, že nepotrebujú sovietsku techniku, a rozhodli sa prudko posunúť k normám NATO. Posunuli sa a teraz nemôžu vykonávať všetky výrobné fázy.
Česká republika využíva cenový dumping u svojich podnikov opravy lietadiel, aby odoberala zákazky od Ruska.
 
V krajinách NATO sa často hovorí o nutnosti nahradiť techniku ruskej výroby, ale aj naďalej ju využívajú. Zrieknu sa krajiny NATO v krátkodobom hľadisku ruskej techniky?
Je to zložitá otázka a závisí od politickej vôle vedenia krajiny. Amerika verí, že ruské stroje sa nevliezajú do svojich štandardov. Nie je to však vojenská, ale ekonomická koncepcia, teda podpora amerického vojensko-priemyselného komplexu, ktorý sa skutočne živí na úkor krajín NATO.
Ruskú techniku používajú členovia NATO. Napríklad Grécko je členom NATO a je ozbrojené komplexmi S-300. Nič strašného a nadprirodzeného sa však nestalo. USA a Grécko spolupracujú a otvárajú základne napriek prítomnosti týchto komplexov. Toto je podobné s rovnakým príbehom s Tureckom. To znamená, že Grécko má systémy S-300 protivzdušnej obrany a to nevadí USA, ale trochu modernejšie S-400 Turecku už nemôžu byť dodané. Kde je logika? Žiadna logika! Je to otázka peňazí.
To znamená, že ruskú techniku budú aj naďalej využívať štáty NATO. Koncern Kalašnikov nedávno predstavil nový osvedčený model svojho samopalu pre náboje štandardu NATO. Americkí zbrojári boli veľmi rozhorčení.
 
Príspevok Expert vysvetlil, kedy sa štáty NATO zrieknu ruskej vojenskej techniky zobrazený najskôr Hlavné správy.