Moskva/Idlib 22. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Misha Japaridze)
 
Bolo publikované video útokov letectva na ozbrojencov, ktorí obkľúčili ruských vojakov v Sýrii. Politológ Araik Stepanjan vpriamom prenose rádia Sputnik vyjadril presvedčenie, že ozbrojenci nejednali samostatne, ale na popud USA.

Ilustračné foto

Jednotka ruskej vojenskej polície sa prebojovala z obkľúčenia teroristov v oblasti sýrskej provincie Idlib za pomoci ruského letectva a jednotky pre deblokáciu. Celkovo bolo obkľúčených 29 ruských vojakov. Podľa slov náčelníka Hlavného štábu plukovníka Sergeja Rudského “niekoľko hodín odrážali útoky početnejšieho protivníka spolu s jednotkami kmeňa Muali, ktorí podpísal dohodu o pripojení k režimu zastavenia paľby”. Traja ruskí vojaci boli zranení.
Cieľom ozbrojencov bola jednotka ruskej vojenskej polície na pozorovacom bode, ktorý sa nachádza v zóne deeskalácie Idlib.
Rudskoj povedal, že “činnosť jednotky neustále podporoval pár bojových lietadiel Su-25, ktoré útočili na ozbrojencov a jeho obrnenú techniku na veľmi malých výškach”.
Výsledkom spoločnej akcie letectva a jednotky specnaz pre deblokáciu bolo prelomené obkľúčenie a ruskí vojaci odišli na územie pod kontrolou sýrskych vojsk.
Útoky ozbrojencov v oblasti zóny deeskalácie Idlib Generálny štáb spojil s pokusmi USA narušiť hladké pokračovanie úspešnej operácie sýrskej armády v oblasti Eurfratu.
Cieľom Američanov je akýmkoľvek spôsobom škodiť sýrskej armáde. Tento názor v éteri rádia Sputnik vyjadril sekretár Akadémie geopolitických problémov Araik Stepanjan.
“Pri úspešnom útoku sýrskej armády na východnom fronte, hlavne pri Dajr az-Zaur, začali byť príliš nervózni naši takzvaní americkí partneri. Oni nerobia žiadne veľké tajomstvo z toho, že teroristické organizácie Islamský štát a Fronta an Nusra sú fakticky agentúrne jednotky USA, ktoré vystupujú ako jediný front pod vedením Washingtonu. Takzvanú sýrsku umiernenú opozíciu vytvorili USA a ju i vyzbrojujú. Cieľ všetkých týchto udalostí je akýmkoľvek spôsobom nedopustiť víťazstvo sýrskej armády. Preto sa i odohrali niektoré strašné veci, ktoré hovoria o tom, že USA dali zelenú “akcii odporu,” myslí si Araik Stepanjan.
Podľa názoru experta sa môžu tieto jednania amerických silových organizácii ukázať ako problémové pre samotné krajiny západu.
“Donald Trump reálne nekontroluje svoje silové štruktúry. Má problémy s tajnými službami, CIA a Pentagonom. Tie sa nemôžu vzdať svojej agentúry, pretože v takom prípade by sa od nich všetci odklonili a otočili svoje obrane proti Američanom. Oni vytvorili obrovskú armádu vrahov. Sýrska armáda ich vytesňuje zo svojho územia, a oni potrebujú novú frontu. To môže byť Afganistan, niektorých z nich môžu premiestniť do Líbye či Jemenu. Ale nie všetkych. Existujú náčelníci, ktorí zostali urazení. Tí sa môžu začať mstiť Západu za to, že ich využili a potom opustili – a tak sa znovu v zóne zvláštneho rizika ukáže byť Európa,” myslí si Araik Stepanjan.
 
Príspevok Expert: V Sýrii sa odohrávali niektoré “hrozné veci” zobrazený najskôr Hlavné správy.