Londýn/Berlín 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Zo “systémového zlyhania” pri boji s terorizmom obvinil nemecké orgány expert na islamský terorizmus, riaditeľ Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie pri londýnskom King’s College a rodák z Nemecka Peter R. Neumann.

Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhyNa snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy

“Pravdepodobný atentátnik (z jedného z berlínskych vianočných trhov) Anis Amri bol úradom známy. Vedelo sa, že mal v úmysle spáchať v Nemecku útok a napriek tomu štruktúry nefungovali,” povedal odborník pre tlačovú agentúru DPA.

Podľa jeho názoru nie je vylúčené, že sa podozrivý cíti v úzkych a môže byť pripravený na ďalšie zločiny, čo momentálne skutočne nie je dobrá situácia. Neumann si dokáže predstaviť, že medzinárodne hľadaný nie je ďaleko a je naďalej v kontakte s osobami z islamistickej scény.

Politológ sa vyslovil za preskúmanie personálu a právomocí, spolupráce medzi spolkovými a federálnymi úradmi v Nemecku, ako aj kooperácie na európskej úrovni. Iba tak by bola možná komplexná stratégia boja proti terorizmu. Namiesto nej sa doteraz po každom útoku objavili iba čiastkové návrhy, ako napríklad zákaz nosenia buriek alebo využitie elektronických zariadení pre monitoring pohybu podozrivých.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.