Jeruzalem 03. novembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP Photo/Ariel Schalit)

Izraelské letectvo raketami vzduch-zem zaútočilo na Sýriu. Expert Araik Stepanjan v prenose rádia Sputnik oznámil, prečo to podľa neho Izrael potrebuje
Ilustračné foto

Zdroj z libanonskej bezpečnostnej služby už skôr RIA Novosti oznámil, že izraelské lietadlá zasadili raketový úder proti objektom na sýrskom území zo vzdušného priestoru Libanonu.
“Podľa našich informácií izraelské lietadlá raketami zaútočili na územie Sýrie z libanonského vzdušného priestoru v regióne Bika. Systémy protivzdušnej obrany zase odpovedali na letecký útok izraelského letectva v provincii Homs,” oznámil RIA Novosti zdroj, ktorý má blízko k špeciálnym silám sýrskeho letectva.
“Rakety zem-vzduch 72. divízie sýrskej armády reagovali na agresiu izraelského letectva v provincii Homs,” povedal zdroj. Izraelskí vojaci odmietli komentovať správy o ďalšom nálete na Sýriu a o svojom zapojení do akcie.
Izraelská armáda predtým sľúbila, že zvýši silu odvetných úderov na sýrske vládne vojská v prípade pokračovania ostreľovania, aj keď údery budú náhodné.
V sobotu 21. októbra Izraelčania zaútočili na tri sýrske zbrane, ktoré predtým päťkrát vystrelili na časť územia Golanských výšin kontrolovaných židovským štátom. Izraelské obranné sily priznali, že náboje náhodou dopadli na územie Izraela počas bojov sýrskych vládnych vojsk s opozíciou, ale súčasne to označili za neprijateľné porušenie suverenity židovského štátu.
Izrael v tomto prípade zohráva provokačnú rolu, takýto názor v prenose rádia Sputnik vyjadril tajomník Akadémie geopolitických problémov Araik Stepanjan.
“Izrael nezaútočil na územie nezávislého štátu nezákonne prvýkrát. Zdá sa mi, že Izrael hrá trochu provokačnú hru, pretože vidí, že sa pre sýrske vládne vojská dobre vyvíja operácia na juhovýchodnom fronte a je pravdepodobné, že sýrskym a irackým silám sa podarí prevziať kontrolu na sýrsko-irackej hranici. Vychádza z toho, že útokom odpútajú pozornosť od tohto frontu. Je to provokačný akt. Akoby chceli pomôcť teroristom,” poznamenal Araik Stepanjan.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.