Viedeň 18. októbra 2017 (HSP/Lidovky/Foto:TASR/AP/Matthias Schrader)
 
V rakúskych parlamentných voľbách zvíťazil Sebastian Kurz a jeho Rakúska ľudová strana. Čo mu dopomohlo k jasnému víťazstvu vo voľbách? Odpovedal odborník na rakúsku politiku Miroslav Kunštát z Karlovej Univerzity v Prahe.

Na snímke Sebastian Kurz

„Domnievam sa, že tieto voľby priniesli určité upokojenie a vyjasnenie situácie. Ešte minuloročné prieskumy ukazovali, že veľké strany ako ÖVP (Rakúska ľudová strana) a SPÖ (Sociálno-demokratická strana Rakúska) boli v značnej kríze a zaznamenávali veľký odliv voličských preferencií. To sa zmenilo s nástupom Sebastiana Kurza do čela ÖVP,“ tvrdí Kunštát pre český portál lidovky.cz a dodáva, že Kurz dokázal mediálne účinne pomenovať problémy Rakúska.
Podarilo sa mu vzbudiť dojem neopozeranosti, a to aj napriek tomu, že v politike pôsobí už niekoľko rokov. „Je pomerne dlho v politike a pomerne dlho je aj ministrom zahraničia, no aj tak dokázal svoje kompetencie v oblasti zahraničnej politiky rozšíriť aj na ďalšie témy. Je mladý a energický, no zároveň dokáže myslieť niekoľko krokov dopredu,“ vysvetľuje český expert.
Médiá Kurza označujú za „dobrého šachistu“ a za človeka, ktorý sa dokáže priblížiť k bežnému voličovi. „Kurz vyrastal v horšej viedenskej štvrti a zrejme si už v detstve vypestoval isté sociálne stratégie, ktoré neskôr skvelo využil v politike,“ dodáva Kunštát.
Za najhorší výsledok sociálnych demokratov od roku 1945 podľa Kunštáta môže Silbersteinova aféra spojená s izraelským spin doctorom (označenie pre „krízového manažéra a mediálneho manipulátora“ v politike), ktorý pripravoval pomerne nechutnú kampaň na sociálnych médiách zameranú proti Sebastianovi Kurzovi. Celá aféra bola silne medializovaná niekoľko týždňov pred voľbami.
Druhým dôvodom prepadu SPÖ je podľa Kunštáta fakt, že sociálni demokrati reagujú na zmeny omnoho pomalšie ako ostatné politické tábory. „ÖVP dokáže reagovať omnoho rýchlejšie napríklad na rozpad troch základných táborov, ktoré vždy v Rakúsku boli – socialistický, ľudový a nacionálne-liberálny. SPÖ na to nedokáže pružne reagovať a my potom vidíme odliv voličov smerom k FPÖ, najmä v tradičných priemyslových okrskoch, kde žije viac cudzincov,“ dopĺňa Kunštát.

Pravdepodobnosť tyrkysovo-modrej koalície
Podľa českého experta s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne tyrkysovo-modrá koalícia medzi FPÖ a ÖVP, ktorá korešponduje s vôľou voličov. Nevylučuje sa ani návrat veľkej koalície medzi ÖVP a SPÖ alebo kombinácia FPÖ a SPÖ.
„Záleží na tom, ako FPÖ naloží so svojim tretím miestom a akú taktiku zvolí. Ich výsledok je skvelý, ale jasným víťazom je Kurz.“
Záleží teraz na prezidentovi Van der Bellenovi, koho poverí zostavením vlády. „Sám Van der Bellen ale vstupoval do volieb s tým, že sa pokúsi zabrániť koalícii medzi FPÖ a ÖVP, tak by som tento faktor nepodceňoval,“ uzavrel Kunštát. Ak vznikne práve táto koalícia, ministrom zahraničia s najväčšou pravdepodobnosťou bude euroskeptik Norbert Hofer a podľa všetkého sa Rakúsko pokúsi viac priblížiť k politike Vyšehradskej štvorky.