Washington 13. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jonathan Ernst)
 

Bývalý minister zahraničia USA John Kerry vyhlásil, že keď hovoril o úplnej likvidácii chemických zbraní v Sýrii, nemyslel to tak. Podľa jeho slov časť chemickej munície nebola Sýrčanmi zlikvidovaná.

Na snímke bývalý americký minister zahraničných vecí John Kerry

Kerry vykonával funkciu ministra zahraničia v rokoch 2013-2017. V tomto období došlo k plynovému útoku vo východnej Ghúte pri Damasku (august 2013), po ktorom sa Rusko a USA dohodli na likvidácii chemických zbraní v tejto krajine pod kontrolou OPCW, čo odvrátilo americký vojenský vpád do Sýrie. Zásoby chemických zbraní boli úspešne vyvezené zo Sýrie, v januári 2016 oznámila OPCW úplnú likvidáciu sýrskeho chemického arzenálu.
„Dovoľte mi vážnu poznámku. Hovorili sme o tom, že (v Sýrii) bolo zlikvidovaných 100 % zaregistrovaných zbraní, ktoré dokázala objaviť OPCW. Vedeli sme, že (sýrsky prezident Bašár) Asad niečo zachoval, a pokúsili sme sa obrátiť na Radu bezpečnosti OSN, avšak Rusko bohužiaľ zahájilo vlastnú hru, takže sme sa tam nedostali,” povedal Kerry v interview pre televíziu Fox News.
Bývalý minister zahraničia v súvislosti s tým vyhlásil, že podporuje terajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa „v použití sily” v Sýrii, i keď si myslí, že kurzu Trumpa v Sýrii stále ešte chýba diplomatická iniciatíva.
„Prekonanie sýrskeho problému nie je možné bez účasti na rokovaniach Iránu, Ruska a ďalších hráčov tohoto regiónu,” dodal Kerry.
Ruské Stredisko pre uzmierenie znepriatelených strán v SAR informovalo, že 11. septembra natočili tímy niekoľkých blízkovýchodných televízií a regionálne pobočky americkej televízie v osade Džisr aš-Šugúr provincie Idlib deväť inscenovaných údajných prípadov použitia „chemických zbraní” proti civilistom sýrskou armádou.
 

Príspevok Exminister zahraničia Kerry sa vykrúca z výhlásenia o likvidácii chemických zbraní v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.