Riga 6. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Roman Koksarov)
 
Sobotňajšie parlamentné voľby v Lotyšsku zrejme vyhrala proruská sociálnodemokratická strana Centrum harmónie (SC). Vyplýva to z exit pollu, ktorý po skončení hlasovania zverejnila lotyšská verejnoprávna televízia. 

Ilustračné foto – v Lotyšsku sa v sobotu začali parlamentné voľby

Podľa prieskumu, vykonaného medzi voličmi vychádzajúcimi z volebných miestností, získalo Centrum harmónie 19,4 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila aliancia dvoch prozápadných liberálnych strán Lotyšský rozvoj (LA) a Hnutie Pre!, za ktoré hlasovalo 13,4 percenta voličov, vyplýva z exit pollu.
K hlasovacím urnám podľa údajov volebnej komisie pristúpilo len 51,31 percenta voličov.
Víťazstvo proruského Centra harmónie sa všeobecne očakávalo, keďže toto hnutie vyhralo aj v dvoch predchádzajúcich voľbách 2011 s 2014. Ani raz sa mu však nepodarilo zostaviť vládu, pretože ostatné lotyšské strany s ním odmietli spolupracovať. SC podporujú prevažne príslušníci početnej ruskej menšiny, ktorá tvorí zhruba štvrtinu obyvateľov dvojmiliónového Lotyšska.
O kresla v 100-člennom parlamente sa uchádzalo viac ako 1400 kandidátov a 16 volebných koalícií, strán a hnutí.
Lotyšská polícia nezaznamenala priame alebo systematické pokusy o ovplyvnenie sobotňajšieho hlasovania. Preveruje však dve desiatky podozrení z možných volebných podvodov.
 
Príspevok Exit poll: Lotyšské parlamentné voľby zrejme vyhrala proruská strana zobrazený najskôr Hlavné správy.