Štokholm 9. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/TT-Soren Andersson)
 
Švédska sociálnodemokratická strana súčasného premiéra Stefana Löfvena zrejme tesne vedie nad protiimigračnou populistickou stranou Švédski demokrati. Vyplýva to z exit pollu švédskej verejnoprávnej televízie, zverejneného po skončení nedeľňajších volieb, informuje agentúra AP.

Na snímke líder Švédskej sociálnodemokratickej robotníckej strany a premiér Stefan Löfven s manželkou Ullou

Exit poll, teda prieskum vykonaný medzi voličmi vychádzajúcimi z volebných miestností, však naznačuje, že takmer každý piaty Švéd, ktorý prišiel odovzdať hlas, volil protiimigračnú stranu Švédski demokrati. Ako víťazná by však i napriek tomu mala z volieb vzísť práve Löfvenova strana, ktorej exit poll švédskej stanice SVT pripisuje zisk asi 26,2 percenta hlasov.
Ak sa výsledky prognóz potvrdia i v oficiálnych výsledkoch volieb, Švédski demokrati by mali skončiť druhí, so ziskom 19,2 percenta, priblížila AP.
Vo Švédsku sa v nedeľu konali voľby, v ktorých si Švédi volili poslancov národného parlamentu i členov zastupiteľstiev miest a vyšších územných celkov. Približne 7,5 milióna registrovaných voličov si mohlo vybrať zo 6300 kandidátov na poslancov 349-členného parlamentu (Riksdagu).
 
Príspevok Exit poll avizuje, takmer každý piaty Švéd volil protiimigračnú stranu Švédski demokrati zobrazený najskôr Hlavné správy.