Berlín 23. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-John McConnico)
 
Kroky USA “zabezpečiť slobodu námorným lodiam, ktoré sa pravdepodobne budú vykonávať v oblastiach, o ktoré sa usiluje Rusko, by mohli viesť k opakovaniu Kerčského incidentu, uvádza nemecké vydanie Telepolis

Ilustračné foto

Moskva posilňuje kontrolu nad svojimi prímorskými vodami z ekonomických a vojenských dôvodov, uvádza sa v publikácii. Od roku 2013 sa teda rozširuje ruská vojenská prítomnosť v Arktíde. Objavujú sa námorné a letecké základne, a navyše sa stavajú nové ľadoborce, píše autorka článku.
 
USA budú sledovať Rusko v Arktíde cez Aljašku
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že Aliancia bude reagovať na vojenskú prítomnosť Ruska v Arktíde, čím sa zvýši jej prítomnosť v regióne, uvádza Telepolis.
Podpredseda admirála Andrew Lewis, veliteľ rekonštruovanej druhej flotily amerického námorníctva, tiež povedal, že Spojené štáty budú môcť konať na sporných územiach, pripomínajú noviny.
Incident v Kerčskom prielive však ukázal, že Rusko bude reagovať agresívnejšie“, ak bude musieť brániť svoje záujmy, takže sa podobný incident v budúcnosti môže stať v Arktíde a ďalších moriach, uzatvára autorka.
Na začiatku decembra americký raketový torpédoborec McCampbell preplával v tesnej blízkosti základne Tichomorskej flotily Ruska. Ako uviedol zástupca amerického námorníctva, torpédoborec preplával v blízkosti zálivu Petra Veľkého, aby vzdoroval nadmernej námornej činnosti Ruska a podporil práva, slobody a správne využitie mora, ktoré je k dispozícii Spojeným štátom a ďalším krajinám.
Hovorca ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov poznamenal, že americký torpédoborec sa nepriblížil k ruským teritoriálnym vodám bližšie ako na sto kilometrov a celý čas sa nachádzal pod kontrolou lodí Tichomorského loďstva.
 
Kerčský incident
Incident v Kerčskom prielive sa stal 25. novembra. Tri lode ukrajinského námorníctva Berdyansk, Nikopol a Jany Kapu prekročili hranice Ruska, vstúpili do dočasne uzavretej vodnej plochy teritoriálneho mora Ruskej federácie a presunuli sa z Čierneho mora do Kerčského prielivu.
Nebezpečne manévrovali a posádka sa nechcela podriadiť legitímnym požiadavkám ruských úradov. Ukrajinské lode s 24 vojakmi a palube boli zadržané.
V súčasnej dobe sú námorníci v moskovskom SIZO a kvôli tomuto incidentu bolo proti nim začaté trestné konanie o nelegálnom prekročení štátnej hranice.
 
Príspevok Existujú obavy, že sa bude opakovať Kerčský incident… v Arktíde zobrazený najskôr Hlavné správy.