Bratislava 23. marca 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Duchovné cvičenia cez internet. Takúto možnosť už piaty rok ponúkajú sestry kongregácie Jesu. Účastníci počas pôstu dostávajú e-mailom témy, na ktorými by mali meditovať. Ľudia, ktorí si takto vykonajú duchovné cvičenia, by si mali denne nájsť aspoň polhodinku na meditáciu a modlitbu. Zároveň aspoň raz do týždňa komunikujú s osobou, ktorá ich cez internet sprevádza. Prvé boli v roku 2012 z podnetu dnes už nebohého provinciála jezuitov Petra Bujku. Vtedy išlo o jednorazovú akciu. Od adventu v 2014 túto možnosť opäť ponúka kongregácia Jesu. „Páčilo sa nám to. Povedali sme si, že to skúsime ponúknuť v malom Videli sme, že tá potreba naozaj je a že ľudia zareagovali,” približuje sestra Miroslava Lupčíková.

Ilustračné foto

Tento rok si duchovné cvičenia online vykonáva 63 ľudí od 22 do 64 rokov a sprevádza ich dvadsaťjeden rehoľných sestier, jeden laik a jeden jezuita. „Tí ľudia žijú v bežnom prostredí, fungujú tak ako fungujú počas dňa. Výzva pre nich je, aby sa denne spojili s Pánom cez modlitbu. A tá modlitba je tridsať minút nad svätým písmom plus reflexia nad textom písma nad samotnou modlitbou,” hovorí sestra Lívia Marková z kongregácie Jesu. Dodáva, že s ľuďmi, ktorí si takto vykonávajú duchovné cvičenia, komunikujú prostredníctvom internetu aspoň raz v týždni. Väčšinou cez víkend. „Prípadne máme už aj takú formu, že ľudia ktorí sú v blízkom okolí, tak môžu sa aj osobne stretnúť so sprevádzajúcim človekom.“
Duchovné cvičenie online nie sú náhradou za klasické exercície, ale majú pomôcť ľuďom nájsť si čas na modlitbu a aj takto sa pripraviť na sviatky (Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák / Upravené).

Príspevok Exercície cez internet. Túto možnosť ponúkajú rehoľníčky z kongregácie Jesu zobrazený najskôr Hlavné správy.