Exekutíva EÚ v Medzinárodný deň migrantov: Európa je postavená na migrácii

Brusel 18. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Svet si v pondelok pripomenul Medzinárodný deň migrantov, ktorý Organizácia Spojených národov vyhlásila v roku 2000. Predstavitelia Európskej komisie (EK) pri tejto príležitosti Európanom pripomenuli, že Európa je kontinent postavený na migrácii.
Ilustračné foto

Pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov predstavitelia EK uviedli, že v tento deň si treba spomenúť na všetkých tých, ktorí žijú mimo svojej domoviny a sú nútení migrovať. Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali prvý podpredseda EK Frans Timmermans, šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, komisár pre susedskú politiku a rokovania o rozširovaní Johannes Hahn, komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica, komisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos, komisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis a komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová.
“Pamätáme si, že náš vlastný kontinent, Európa, je postavený na migrácii. Naša spoločná história, len ak sa pozrieme 100 rokov dozadu, je poznačená miliónmi ľudí, ktorí utekali pred prenasledovaním, vojnami alebo diktatúrami. Dnes Európska únia umožňuje ľuďom na celom kontinente slobodne cestovať, študovať a pracovať v iných krajinách, čo z Európy urobilo jedno z najbohatších miest na svete – z hľadiska kultúry, hospodárstva, príležitostí a z hľadiska slobôd,” uvádza sa v dokumente exekutívy EÚ.
Podľa spoločného vyhlásenia eurokomisárov si však v tento deň treba spomenúť na tých, ktorí opustili svoje domovy, lebo musia čeliť konfliktom, politickému útlaku, chudobe alebo nedostatku nádeje a ktorí sa snažia vybudovať si nový a slušný život niekde inde. “Zatiaľ čo pre niektorých je migrácia pozitívnou a posilňujúcou skúsenosťou, príliš veľa z nich musí znášať porušovanie ľudských práv, xenofóbiu, vykorisťovanie a neprijateľné životné podmienky,” uviedli komisári na adresu migrantov.
Podľa ich slov prioritou EÚ vždy bolo a vždy bude ochrana a dodržiavanie základných práv a slobôd všetkých migrantov. To je jadro európskej agendy o migrácii.
“V úzkej spolupráci s členskými štátmi a našimi medzinárodnými partnermi neustále pracujeme v rámci EÚ aj mimo nej, aby sme zachránili životy, poskytli ochranu, ponúkli bezpečné a legálne cesty migrantom a riešili hlavné príčiny, ktoré nútia ľudí opustiť svoje domovy a tiež bojovať proti zločineckým sieťam, ktoré využívajú zúfalstvo ľudí,” uvádza sa v dokumente.
Komisári upozornili, že dôrazne podporujú Newyorskú deklaráciu o utečencoch a migrantoch z roku 2016 a exekutíva EÚ bude aktívne pracovať na prijatí globálnych dohôd OSN o migrácii a utečencoch.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)