Budapešť 15. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Dôležitosť cezhraničnej služby, zachovávania národnej identity, vierouky a vzdelávania duchovných zdôraznili dnes v severomaďarskom Györi predsedajúci biskup evanjelickej cirkví v Maďarsku Péter Gáncs a generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Miloš Klátik.

Na snímke generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR (ERC SR) Miloš KlátikNa snímke generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR (ERC SR) Miloš Klátik

Slovenský biskup označil medzinárodné stretnutie slovenských evanjelikov v Békešskej Čabe, na ktoré vlani v júni pricestovalo takmer 5000 Slovákov z celého sveta, za míľnik, informovala agentúra MTI.

“Podarilo sa nám dohodnúť na opatere rôznych pomníkov a hrobov, v ktorej si budeme vzájomne pomáhať,” povedal Klátik v súvislosti s budúcou spoluprácou s maďarskými evanjelikmi.

V súvislosti s 500. výročím reformácie dodal, že slovenská evanjelická cirkev považuje za svoju súčasť aj komunity evanjelikov s maďarským materinským jazykom. Do podujatí k tomuto výročiu sa ECAV preto chystá zapojiť aj ich, pričom na oslavách zaznejú aj časti liturgie a piesne v maďarčine.

Podľa biskupa Gáncsa obe strany prioritne vnímajú viacjazyčnosť jednotlivých cirkevných zborov.

“V Maďarsku existujú popri zboroch so slovenskými veriacimi aj zbory s veriacimi nemeckej národnosti. Dôležité je, aby vzájomne prijímali ponúkanú pomoc,” povedal maďarský biskup.

Pripomenul, že pred piatimi rokmi predstavitelia maďarskej a slovenskej evanjelickej cirkvi podpísali v Komárne partnerskú dohodu, ktorej zásadným bodom bolo zabezpečenie bohoslužieb v materinskom jazyku veriacich v oboch krajinách.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.