Bratislava 16. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Štrnásť príbehov onkologických kamarátok, žien, ktoré spoznala vďaka diagnóze rakoviny prsníka, zozbierala vo svojej najnovšej knihe Onkokamarátky spisovateľka Eva Bacigalová.

“Bohužiaľ dve z nich, ktorých príbehy sú v knihe spracované už nie sú medzi nami,” povedala pre TASR autorka knižnej novinky, voľného pokračovania titulu Rok Amazonky (2015), ktoré tento týždeň v Bratislave uviedla do života Alena Kállayová, primárka Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety (OÚSA). Aj príbeh tejto rádiologičky, ktorá zasvätila život pomáhaniu onkopacientkám a prevenciu považuje za svoje poslanie, sa dostal do knižky vydanej občianskym združením Amazonky.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Príbehy Amazoniek, ktoré rovnako ako Bacigalová bojovali alebo práve bojujú s rakovinou prsníka, prinášajú čitateľkám a čitateľom zaujímavý bonus v podobe varovania i ľuďom, ktorí nie sú postihnutí onkologickým ochorením. “Považovala by som za užitočné sa do knihy pozrieť, pretože, chvalabohu, väčšina príbehov má šťastný koniec, a hlavne je tam zachytená typológia žien, ktoré práve karcinóm prsníka postihuje,” vysvetlila spisovateľka. Počas pôsobenia v OZ Amazonky, vďaka stretnutiam s aktívnymi ženami, ktoré s ochorením bojujú a navzájom sa spoznávajú, dospela k pozoruhodnému záveru. “Zistili sme, a potvrdili to aj psychológovia a onkológovia, že karcinóm prsníka sa týka v drvivej väčšine žien, ktoré sú vzdelané, ambiciózne, dobre situované, mestského typu, ktoré ale sú vystavené permanentnému stresu z toho, že musím alebo chcem byť krásna manželka, vzorná matka, starám sa o rodičov ešte, šéf ma buzeruje, ale ja chcem byť stále za tú dobrú… Tie ženy sa snažia všetkým vyhovieť, robiť ich šťastnými, ale zabúdajú na seba. Sebaúcta je tam veľmi nízka, zdá sa, že to je to, čo nám najčastejšie tá choroba chce povedať – mysli konečne aj na seba, dievča.”

Ročne len na Slovensku pribudne viac ako 2500 nových prípadov žien s diagnózou ochorenia prsníka. “O prísun ‘čerstvých’ pacientok, bohužiaľ, nebudeme mať asi nikdy núdzu. Prichádzajú aj keď majú to šťastie, že sú v čase choroby obklopené milujúcou rodinou, nápomocnými priateľmi a chápavými kolegami,” konštatuje Bacigalová. Spisovateľka vedie združenie spájajúce ženy všetkých vekových skupín, ktoré sa liečili alebo liečia na rakovinu prsníka. Amazonky spojili hlavne blogy Evy Bacigalovej, v priebehu rokov 2013 a 2014 vychádzali na www.karcinomprsnika.sk. “Amazonky v našom združení sú ženy naozaj odvážne, nevzdávajú sa, nepovažujú svoju chorobu za trest či nebodaj prekliatie a už vôbec nie za niečo, za čo sa treba hanbiť,” podčiarkla autorka a neustále prízvukuje dôležitosť prevencie v súvislosti s týmto ochorením. “Nič nie je dôležitejšie ako včas zachytiť ochorenie, keď je ešte liečiteľné bez náročnej chemoterapie alebo devastačnej operácie. Čím neskôr žena príde na vyšetrenie, tým je liečenie horšie, aj perspektíva je horšia.”

Eva Bacigalová vyštudovala Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor astronómia a astrofyzika. Po celý svoj profesionálny život sa však viac pohybuje medzi hviezdami šoubiznisu. Pracovala ako moderátorka a redaktorka vo Fun Rádiu, v časopise Markíza, knižnom vydavateľstve, sama je autorkou kníh Čistá nuda (2010), Odsúdený (2011), Maverick (2011), Slzy otcov (2012), Mal som (vždy) šťastie (2014) a Rok Amazonky (2015). Vedie občianske združenie pacientok s karcinómom prsníka OZ Amazonky a v mediálnej oblasti spolupracuje so Slovenským paralympijským výborom. Je rozvedená, má syna Michala a žije v Bratislave.