Keňa 20. marca 2018 (HSP/Foto:flickr)
 
V pondelok v keňskej rezervácii uhynul posledný samec svojho druhu na svete. Kvôli svojmu zlému zdravotnému stavu bol 35 ročný Sudán utratený. Od minulého roka mal totiž infekciu na nohe. Ako uvádza Blesk.cz o informácii informovala ZOO Dvůr Králové nad Labem, ktorej patril tento nosorožec.

Na snímke nosorožec Sudán

V Keni tak už zostávajú len posledné dve žijúce samice nosorožca tuponosého severského. Tie tiež patria ZOO Dvůr Králové nad Labem.
Jedinou záchranou pre prežitie druhu zostáva rozmnožovanie umelou reprodukciou. K tomuto úkonu môžu tiež použiť vzorky, ktoré odobrali Sudánovi.
Podľa vedúceho medzinárodných projektov ZOO Dvůr Králové nad Labem Jana Stejskala bol Sudán v posledných mesiacoch pod neustálym veterninárnym dohľadom kvôli komplikáciám spojených s jeho vysokým vekom. Jeho zdravie sa tak výrazne zhoršilo v posledných 24 hodinách, kedy sa už nemohol ani postaviť.
Veterinári sa preto rozhodli jeho trápenie ďalej nepredlžovať a pristúpili k eutanázii.
Iní nosorožci tohto druhu vo voľnej prírode už nežijú a sú považovaní za vyhynutý druh. Nosorožca Sudána pred pytliakmi dokonca strážila aj armáda a vrtuľníky. Ošetrovatelia mu tiež odstránili jeho roh aby nebol lákavou korisťou.
Riaditeľ rezervácie, v ktorej sa nosorožec nachádzal povedal, že Sudán bol úžasný nosorožec a budú si ho pamätať pre jeho jedinečnú schopnosť pritiahnuť celosvetovú pozornosť ku kritickej situácii nielen nosorožcov ale aj iných druhov zvierat, ktorým kvôli neudržateľnej ľudskej činnosti hrozí vyhynutie. Na záver dodal, že dúfa, že raz bude jeho odchod považovaný za významný iniciačný moment pre ochranu prírody po celom svete.
V keňskej rezervácii už žijú len dve samice Nájin a jej dcéra Fatu. Okrem Sudána zahynulo v posledných rokoch niekoľko ďalších nosorožcov bielych chovaných v zajatí.
V roku 2014 zahynul v ZOO San Diego samec Anglifu na následky rakoviny. Samica Nabiré uhynula na následky prasknutej cysty v júli 2015. V tom istom roku utratili kvôli chorobám súvisiacich s vysokým vekom samicu Nolu z americkej záhrady.
 
Príspevok Eutanáziou zahynul posledný samec nosorožca tuponosého severského na svete zobrazený najskôr Hlavné správy.