Bratislava/Brusel 12. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Radoslav Maťaš)
 
Mnoho ľudí už neberie ako dovolenku len pobyt pre mori, alebo inej vodnej ploche. Najmä v krajinách ako Slovensko, Rumunsko, Fancúzsko či taliansku ľudia čoraz častejšie dovolenkujú vo vysokohorskom prostredí, uviedol európsky štatistický úrad na svojej webovej stránke.

Ilustračné foto

Hory boli jednou z hlavných atrakcií v rámci turistického ruchu pri 13% ciest obyvateľov EÚ v roku 2016. Najväčší podiel na tom majú ľudia na Slovensku, pri ktorých dovolenky resp. výlety do hôr tvorili 25% celkového počtu ich pobytov. Nasledujú Rumuni 24%, Francúzi a Taliani s 19% ciest.
Naproti tomu obyvatelia Litvy navštívili horské oblasti iba v 1% výletov. Podobne sú na tom obyvatelia Estónska, Chorvátska, Lotyšska a Švédska (všetky krajiny zaznamenali 2%) a Dánsko a Spojené kráľovstvo 4%.
Z údajov z roku z roku 2016 vyplýva, že pobyty v horách mali v priemere 6,4 noci čo je viac ako priemer za všetky pobyty (5,3 noci).
Občania zo Spojeného kráľovstva uskutočnili najdlhšie cesty (v priemere až 14 nocí). Nasledovali za nimi obyvatelia z Grécka (12 nocí) a Estónska (10,8 nocí).
Eurostat zverejnil tieto údaje pri príležitosti Medzinárodného dňa hôr, ktorý sa pripomína každý rok 11. decembra.
 
Príspevok Eurostat: Slováci v porovnaní s ostatnými členskými štátmi najčastejšie dovolenkujú v horách zobrazený najskôr Hlavné správy.