Bratislava 21. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Eurostat dnes potvrdil, že Slovensko vlani hospodárilo horšie ako rok predtým. Namiesto plánovaného deficitu verejných financií 0,8 percenta HDP, vytvorila vláda v roku 2018 sekeru až 1,1 % HDP, teda vyše jednej miliardy eur. Zarážajúce na tom je, že prepad hospodárenia vlády prišiel v čase, keď slovenská ekonomika dosiahla svoj vrchol, upozorňuje hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO)

Na snímke Eduard Heger

„Je to znak toho, že súčasná vláda nevie hospodáriť v dobrom ani v zlom počasí. Ľudí vlani zadlžila výrazne viac ako sľubovala,“ povedal tieňový minister financií a hospodárstva za OĽANO Eduard Heger.

Slovensko patrí medzi šesť krajín Európskej únie, ktoré za ostatných 30 rokov ani jediný raz nedosiahli vyrovnaný rozpočet. „Pre súčasnú vládu je to zahanbujúca vizitka,“ povedal Heger. Pripomenul, že Slovensko vlani nastúpilo na cestu rastúceho zadlžovania sa.

„Potvrdzuje to aj aktualizovaný údaj o hrubom verenom dlhu SR. Z neho vyplýva, že Slovensku sa ani minulý rok nepodarilo dostať sa zo sankčného pásma a všetko nasvedčuje tomu, že sa to nepodarí tento ani budúci rok, ak bude krajinu viesť vláda na čele so Smerom,“ myslí si Heger.

„Vzhľadom na nedôveryhodnosť súčasnej podoby návrhu rozpočtu, ako aj na dnešné potvrdenie od Eurostatu, že vláda v minulom roku klamlivo znížila výdavky o 200 miliónov eur, sa opätovne pokúsime zvolať mimoriadny výbor. Budeme žiadať ministra financií o vysvetlenie vlaňajšieho podvodu a vyvodenie personálnej zodpovednosti za poskytnutie zlých údajov Eurostatu, ako aj prepracovanie rozpočtu na budúci rok,“ uzavrel Eduard Heger.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj