Bratislava 20. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – Vladimír Miček)
 
Európskym stromom roka sa stal mandľovník z Maďarska, o ktorom rozhodlo 45 132 hlasov. Lipa z Kopčian, víťaz slovenskej ankety Strom roka 2018, ktorá reprezentovala Slovensko, skončila na ôsmom mieste. Hlasovalo za ňu 15 412 ľudí. Svoje stromy tento rok hlasom podporilo vyše 311-tisíc Európanov. Víťazný strom slávnostne vyhlásili v utorok večer v Bruseli

Na snímke finalista celoeurópskej súťaže Európsky strom roka lipa v Kopčanoch

Víťaz súťaže, mandľovník zo Snežných hôr, rastie pred kostolom Panny Márie v maďarskom Pécsi. Návštevníkov kostola teší už 135 rokov. Druhé miesto získal dub letný v ruskom Ambramceve v Moskovskej oblasti. Tento skoro 250-ročný strom rastie v chránenom území Štátneho múzea dejín, umenia a literatúry. Bol inšpiráciou pre mnohých ruských umelcov ako Nikolaj Gogoľ či Ivan Turgenev. Tretie miesto patrí 150-ročnému košatému dubu cezmínovému pri portugalskom meste Mértola.
Vyše 200-ročná lipa veľkolistá z Kopčian (okr. Skalica) rastie pri kostolíku sv. Margity Antiochijskej z 9. až 10. storočia, ktorý je jednou z najstarších stavieb veľkomoravského pôvodu na Slovensku. Spolu s kostolíkom tvoria pre Slovensko typickú sakrálnu dvojicu. „Náš strom, hoci skončil na ôsmom mieste, je nesmiernym pokladom a príkladom toho, ako sa ľudia dokážu spojiť pre peknú vec. Okolo našej lipy z Kopčian sa rozpútala úžasná kampaň, ktorá poukázala na kultúrne i prírodné dedičstvo na Slovensku,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis. Dodala, že na konci marca rozbieha nadácia Ekopolis v poradí už 17. ročník národnej ankety Strom roka.
Poslaním súťaže je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a zároveň vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Súťaž Európsky strom roka je neziskovým projektom, ktorý buduje vzťah ľudí k stromom a prírode, objavuje prírodné a kultúrne bohatstvo v podobe starých stromov a upozorňuje na dôležitosť ich zachovania. Medzinárodnú súťaž organizuje Environmental Partnership Association, ktorej členom je aj Nadácia Ekopolis. O európsky titul bojovalo tento rok 15 stromov.
 
Príspevok Európskym stromom roka je maďarský mandľovník, lipa z Kopčian je ôsma zobrazený najskôr Hlavné správy.