Viedeň 12. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

Rakúsky región Salzkammergut (Soľná komora) na čele s mestom Bad Ischl sa v roku 2024 stane hlavným európskym mestom kultúry. Rozhodnutie odbornej poroty bolo oznámené v utorok na úrade rakúskeho spolkového kancelára, píše agentúra APA

Bad Ischl

Jadrom konceptu pre vnútroalpský región Soľná komora a kúpeľné mesto Bad Ischl, ktoré sa nachádza v spolkovej krajine Horné Rakúsko, je otvorený kultúrny priestor bez historických klišé.

Dôležitosť projektu hlavného európskeho mesta kultúry ešte pred oznámením podčiarkol aj rakúsky minister kultúry Alexander Schallenberg. „Keď hovoríme o tom, čo z nás robí Európanov, k umeniu a kultúre sa nedostaneme. Ak sa zhovárame o Európskej únii, väčšinou ide o byrokraciu. Myšlienka európskeho mesta kultúry je preto aj v 21. storočí veľmi významná,“ vyhlásil. Umožňuje totiž podľa jeho slov zažiť rozmanitosť európskeho kontinentu a upozorňuje na regionálne špecifiká.

Oblasť Soľná komora s 20 obcami v Hornom Rakúsku a Štajersku zvíťazila nad ďalšími rakúskymi konkurentmi o udelenie tohto titulu – mestom Sankt Pölten a iniciatívou Dornbirn plus z Vorarlberska.

Druhým európskym mestom kultúry v roku 2024 bude druhé najväčšie estónske mesto Tartu. O jeho nominácii sa rozhodlo už v auguste tohto roku.

V roku 2003 sa európskym mestom kultúry stal rakúsky Graz a v roku 2009 Linz.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj