Štrasssburg 28. februára 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

Európsky súd pre ľudské práva včera sňal vinu z Ukrajinky Anny Siňkovovej, ktorá si na spomienkovom Večnom ohni v Kyjeve urobila… praženicu. Pritom Európsky súd rozhodol, že podmienkou, ktorú dostala, boli porušené jej práva a Ukrajina jej má vyplatiť „bolestné“ 4 tisíc eur.
Ukrajinka si urobila praženicu na Večnom ohni v Kyjeve

Anna Siňkovová ešte v r. 2010 dostala trojročný podmienečný trest za to, že si smažila vajcia na Večnom ohni na hrobe neznámeho vojaka v Kyjeve. Pomaly 8 rokov Európsky súd pre ľudské práva riešil túto „svetovú záležitosť“. Navyše práve v tom istom čase si v areáli pamätníka dve jej priateľky opekali na Večnom ohni špekáčiky. „Raňajky pri ohníku“ vtedy pohoršili celú ukrajinskú verejnosť, ale na tento prípad sa rýchlo zabudlo po majdanoch, štátnych prevratoch a vojne na Donbase.
Anna Siňkovová svoje „raňajky“ zverejnila aj na sociálnych sieťach a vyhlásila, že to bola forma „sociálneho protestu“ proti… plytvaniu zemným plynom. Európsky súd pre ľudské práva to nemal ľahké, keď riešil túto mimoriadne komplikovanú záležitosť. Bol to skutočný boj: v pomere štyroch hlasov ku trom náš najspravodlivejší súd rozhodol, že verdikt ukrajinského okresného Pečerského súdu mesta Kyjev z r. 2010 porušil Siňkovovej slobodu prejavu a bol neprimeraný.
Síce konštatoval, že si mohla zvoliť iný, možno vhodnejší spôsob vyjadrenia svojho postoja, ale vlastne neporušila žiadne zákony Ukrajiny a preto podmienečný trest, ktorý jej bol uložený, bol zbytočne vysoký a boli porušené jej ľudské práva. Podľa európskych sudcov boli porušene jej práva na slobodu vyjadrenia svojich názorov a protestu prostredníctvom pokojných, aj keď kontroverzných, demonštrácií.
Európsky súd konštatoval, že táto občianka Ukrajiny sa nedopustila ani trestného činu, ani priestupku, ktorý by sa dalo označiť, ako hanobenie a znesvätenie hrobu a pamiatky vojakov, ktorí padli v druhej svetovej vojne v bojoch proti fašizmu. A keďže 3 mesiace sa nachádzala v cele predbežného zadržania počas vyšetrovania, Európsky súd pre ľudské práva sa rozhodol, že boli porušené jej práva a štát Ukrajina jej vyplatí kompenzáciu vo výške 4 tisíc eur.
Eugen Rusnák