Štrasburg 24. februára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)
 
Podľa štatistík Eurostatu až 80 percent Rómov v Európskej únii z celkového počtu viac ako šesť miliónov žije pod hranicou chudoby a navyše až polovica rómskych detí údajne nechodí riadne do školy. Európsky parlament (EP) vo svojom stanovisku tvrdí, že do veľkej miery je za to zodpovedné aj protirómske zmýšľanie zo strany väčšinovej populácie.

Ilustračné foto

Európska komisia (EK) chce na základe týchto údajov europarlamentu hodnotiť členské krajiny, ako sa im darí v integrácii Rómov. Informuje televízia Joj.
Európsky parlament si nedávno nechal vypracovať správu o tom, ako je medzi obyvateľmi únie vnímaná rómska menšina. “My stále máme ešte ten pohľad, že Rómovia v chatrči a robia zle a kradnú a toto treba vyvracať, pretože už sme prešli niekoľko desaťročí odkedy to platilo,” uviedla k problematike europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD).
EK sa na základe správy EP rozhodla riešiť situáciu na celoeurópskej úrovni. Začne s hodnotením všetkých členských krajín. Posudzovať sa má, ako štáty bojujú proti neznášanlivosti voči Rómom. Na vzdelávanie, ktoré sa stáva zároveň prioritou, vyčleňuje špeciálny balík peňazí.
“Aby napríklad aj naši rómski spoluobčania jednoducho posielali deti do školy,” uvádza dôvod europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH). “Aby sme ich integrovali do spoločnosti s cieľom, aby každý dostal rovnakú šancu,” pridáva sa europoslanec Ivan Štefanec (KDH).
“Určite prospeje to, že sa dozvieme ako k tomu pristupujú v iných krajinách a to porovnanie troška pomáha reflektovať vlastné snahy,” myslí si Ladislav Miko, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
EK zároveň začína riešiť aj to, ako zabezpečiť spravodlivé zastúpenie Rómov vo všetkých sférach života – vrátane médií, verejných inštitúcií a politických orgánov.
 
 
Príspevok Európsky parlament: Za situáciu Rómov môže aj “protirómske zmýšľanie zo strany väčšinovej populácie”. Komisia ich plánuje viac integrovať do médií, verejných inštitúcií a politických orgánov zobrazený najskôr Hlavné správy.