Bratislava 27. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ  (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

Európsky parlament (EP) na mimoriadnom plenárnom zasadnutí vo štvrtok schválil tri kľúčové návrhy v rámci koordinovanej reakcie Európskej únie v boji proti pandémii nového koronavírusu. Opatrenia majú pomôcť jednotlivcom a podnikom vysporiadať sa s aktuálnou krízou a s jej následkami, poslanci ich schválili v skrátenom konaní cez takzvaný naliehavý postup. Ako agentúru SITA v piatok informoval Európsky parlament v tlačovej správe, stalo sa tak menej ako dva týždne po tom, ako legislatívne návrhy predložila Európska komisia

Ilustračné foto

Nová investičná iniciatíva v reakcii na koronavírus umožní urýchlene presmerovať 37 mld. eur z fondov Európskej únie k občanom, regiónom a krajinám, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou.

„Tieto prostriedky by mali byť použité na podporu systémov zdravotnej starostlivosti, malých a stredných podnikov, pracovných trhov a ďalších zraniteľných odvetví hospodárstva členských štátov,“ uviedla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Ďalším opatrením proti dopadom koronavírusu je rozšírenie pôsobnosti Fondu solidarity EÚ na krízové situácie v oblasti verejného zdravia. Členským štátom postihnutým pandémiou to umožní požiadať o finančnú pomoc z celkového balíka, ktorý na tento rok predstavuje sumu 800 mil. eur.

„Zoznam oprávnených operácií bude rozšírený tak, aby zahŕňal podporu v prípade závažného ohrozenia verejného zdravia, vrátane lekárskej pomoci, a opatrenia zamerané na prevenciu, monitorovanie alebo kontrolu šírenia chorôb,“ priblížila Mellak.

Platnosť pravidla o strate letiskových prevádzkových intervalov (slotov) bude pozastavená. Leteckým spoločnostiam budú môcť počas pandémie zastaviť tzv. lety duchov, pri ktorých sú lietadlá takmer alebo úplne bez cestujúcich, a to bez hrozby straty ich prevádzkových intervalov v nasledujúcej sezóne.

„Platnosť pravidla use it or lose it, teda využi letiskový prevádzkový interval alebo oň príď, bude pozastavená počas celej letnej sezóny, od 29. marca do 24. októbra,“ dodala Mellak.

Slot, čiže blokový čas, umožňuje pohyb lietadla a letisku alebo vo vzduchu. Letecké sloty koordinujú letiská, sú vydávané na letiskách s veľkým počtom príletov a odletov a na menších letiskách v čase, keď sú najviac vyťažené.

„Funguje to tak, že ak je na letisku veľa lietadiel, sú prideľované odletové a príletové sloty, ktorých sa treba držať. Letiskový slot vlastne udáva povolenie k pohybu na koordinovanom letisku a počíta sa od začiatku rolovania po dráhe,“ uvádza portál click2claim.sk. Slot úzko súvisí s kapacitou vzdušného priestoru a vydáva sa preto, aby nebol preplnený, reguluje sa tak počet lietadiel vo vzduchu.

Schválené nariadenia Európskeho parlamentu musí ešte formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Legislatívne zmeny následne vstúpia do platnosti po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ v priebehu niekoľkých dní.

Hajšel: EÚ pri tejto kríze musí konať rýchlo; Štefanec: dôležitá je stabilizácia

Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok (26. 3.) večer na diaľku zahlasovali za trojicu legislatívnych opatrení, ktoré majú pomôcť pri koordinovanej reakcii Európskej únie na pandémiu nového koronavírusu a zmierniť škody spôsobené touto krízou.

Poslanec Robert Hajšel (Smer-SD) upozornil, že Únia už zažila viacero kríz, ale súčasná ekonomická, sociálna, a najmä humanitná kríza vyvolaná šírením nového koronavírusu si vyžaduje bezprecedentné kroky a rýchle konanie.

„Všetky opatrenia, ktoré sme na výnimočnom plenárnom zasadnutí schválili, sú potrebné, ale mali prísť aspoň o niekoľko týždňov skôr. Vládam členských štátov sme rozviazali ruky, dúfam, že to pocítia aj ľudia,“ uviedol.

Takmer jednohlasný výsledok štvrtkových hlasovaní znamená podľa Hajšela to, že Európska únia pomôže štátom, regiónom, zdravotníckym systémom, malým a stredným podnikom a podnikateľom, ale hlavne občanom.

„Slovensko, jeho podniky a občania môžu dostať až 2,5 miliardy eur. Aj keď ide väčšinou o presuny zo štrukturálnych fondov, je dobre, že sa to podarilo a ľudia nemusia mať pocit, že EÚ na nich zabudla,“ skonštatoval.

Zároveň upozornil, že na Slovensku je viac než 500.000 malých a stredných podnikateľov, ktorí vytvárajú viac ako polovicu pracovných miest a sú v kontexte hroziacej nezamestnanosti jednou z najzraniteľnejších skupín.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) podotkol, že dôjde k zmene pôsobnosti Európskeho fondu solidarity. „Tak, aby sa mohol mobilizovať aj v prípade krízy vo verejnom zdraví. V leteckej doprave zakážeme lietanie naprázdno a umožníme, aby leteckým spoločnostiam ostávali licencie, aj keď neprevádzkujú žiadne lety. Tieto opatrenia sú len začiatkom spoločného európskeho boja proti pandémii,“ spresnil.

Podľa jeho slov EÚ musí v najbližších týždňoch zabezpečiť spoločné nákupy zdravotníckeho materiálu i lepšiu výmenu vedeckých informácií a stabilizovať eurozónu tak, aby vydržala mohutné výdavky na jednej strane a ešte väčšie výpadky príjmov na druhej strane.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj