Kyjev/Moskva 6. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Rakúsky Inštitút pre hospodársky výskum (Wifo) na podnet Európskeho parlamentu vyčíslil náklady na sankcie voči Rusku. Podľa výpočtov sa európsky export do Ruska len v dôsledku sankcií v rokoch 2014 až 2016 znížil o 10,7 %, čo zodpovedá sume približne 30 miliárd eur. Rakúsky vývoz do Ruska klesol o 9,5 %, čiže zhruba o miliardu eur.
Ilustračné foto

Kým export v roku 2013 ešte dosahoval hodnotu 120 miliárd eur, v roku 2016 to bolo len 72 miliárd eur. Rusko bolo dovtedy štvrtým najdôležitejším obchodným partnerom EÚ, v súčasnosti je podľa Wifo piatym za USA, Švajčiarskom, Čínou a Tureckom.
Sankcie najťažšie postihli Cyprus, ktorého export do Ruska sa v sledovanom dvojročnom období prepadol až o 34,5 %. Na druhom mieste je Grécko s poklesom o 23,2 % a tretie je Chorvátsko s poklesom o 21 %. V absolútnych číslach najviac trpí Nemecko, ktoré prišlo o 11,1 miliardy eur (pokles o 13,4 %), čo predstavuje viac než tretinu celkového poklesu európskeho exportu.
Sankcie najviac zasiahli potraviny a poľnohospodárske produkty, najmä mliečne výrobky a ovocie, kde objem vývozu do Ruska v rokoch 2013 až 2016 klesol o 22,5 %. Export v spracovateľskom priemysle, najmä automobilovom, sa znížil o 17,7 %. Vývoz surovín, predovšetkým železa a ocele, stratil približne 15 %.
Pred sankciami boli obchodné vzťahy s Ruskom čoraz užšie. V rokoch 2009 až 2012 sa európsky vývoz do Ruska ročne zvyšoval v priemere o 23,5 %.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.