Európski lídri od Trumpa očakávajú, aby sa vyjadril k podpore NATO

Washington 19. mája 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Alex Brandon)

Prezident USA Donald Trump bude mať v stredu na summite v Bruseli veľkú príležitosť objasniť, ako naozaj zmýšľa o budúcnosti NATO
Na snímke prezident USA Donald Trump

Trump odchádza v piatok na svoju prvú zahraničnú cestu ako prezident a navštívi Saudskú Arábiu, Izrael, Vatikán, Sicíliu a Brusel, kde sa zúčastní summitu s európskymi predstaviteľmi.
Aj kvôli obavám, že Biely dom sa snaží budovať priateľské vzťahy s Moskvou, európski partneri chcú mať jasno v Trumpovom postoji k NATO. Zatiaľ čo jeho administratíva tvrdí, že Trump opätovne potvrdí záväzok USA voči Aliancii, európskym spojencom ide podľa agentúry Reuters aj o plnú podporu schvaľovania článku 5 obsahujúci zmienku o kolektívnej obrane, že “útok na jedného člena sa považuje za útok proti všetkým”.

“Problémom v pláne je, že prezident Trump je jediným prezidentom, ktorý doteraz výslovne neschválil článok 5,” vraví Thomas Wright z think-tanku inštitúcie Brookings Institution. “Chápem, že to nie je náhoda.”
Naproti tomu minister obrany USA Jim Mattis, ktorý pôjde s Trumpom do Bruselu, prisľúbil podporu článku 5, ako aj viceprezident Mike Pence. “Nikdy nepovedal, podobne ako Pence či Mattis, že americký záväzok k článku 5 je skalopevný a spojenci to chcú počuť na tomto summite,” odkázala Julie Smithová, národná bezpečnostná pobočníčka bývalému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi.
Trump obvinil spojencov NATO, že neplatia svoj podiel 2 % na obranu a najnovšie znova vyhlásil, že USA vystúpia z Aliancie, ak sa na tom nič nezmení. No treba povedať, že od volieb sa Trumpova rétorika zmiernila a generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi povedal, že NATO už “nie je zastarané”.

ZDROJ >>

Komentujte :)