Európa 12. marec 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Americký Washington Post publikoval zoznam niektorých pravicovo orientovaných európskych lídrov, ktorí môžu spôsobiť odchod ďalšieho členského štátu Európskej únie.

Maďarský premiér Viktor Orbán

BelgickoTom Van Grieken

Tom Van Grieken, 30 ročný líder belgickej pravicovo orientovanej národnej flámskej politickej strany „Vlaams Belang“ (v preklade: Flámsky záujem) a zároveň zástanca rozdelenie Belgicka do flámsky a francúzsky hovoriacich národov. Jeho strana je zásadne proti multikulturalizmu, imigrácií a dúfa v spustení Flexitu – vystúpenie z Európskej Únie, ak bude EÚ pokračovať vo svojej pro-imigračnej politike. Medzi bodmi politického programu tejto strany je taktiež deportácia tých prisťahovalcov, ktorí sa nedokážu asimilovať a zrušenie antirasistických a antidiskriminačných zákonov a nastoliť úplnú slobodu prejavu.

DánskoKristian Thulesen Dahl

Keď väčšina britského obyvateľstva zahlasovala za odchod Británie z EÚ, dánsky pravicový politik Kristian Thulesen Dahl, na svojom facebookovom účte napísal: „EÚ štátom vzala veľa mocí a teraz za ňu platia. Nedovolíme, aby sa Dánsko vzdalo svojej suverenity.“ Jeho politická strana „Dansk Folkeparti“ (Dánska ľudová strana) je zameraná národne, euroskepticky a výrazne odmieta imigráciu. V dánskom parlamente je druhou najsilnejšou politickou stranou. I napriek tomu, že strana podporuje alianciu s NATO a s Organizáciu spojených národov, mnohí vidia v Dánsku budúceho možného nasledovníka brexitu.

FrancúzskoMarine Le Pen

Do zoznamu sa samozrejme dostala aj už svetoznáma líderka francúzskej strany „Front National“, Marine Le Pen, ktorá nalieha, aby sa vo Francúzsku konalo referendum o členstve v EÚ. Jej strana je zásadne proti imigrácií, výstavbe mešít a jej cieľom je sa vrátiť k tradičným hodnotám. Nedávne prieskumy ukazujú vysoký nárast popularity francúzskej političky, čo jej môže pomôcť v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

NemeckoFrauke Petry

„Dozrel čas na Novú Európu,“ napísala Frauke Petry, líderka strany „Alternative fur Deutschland“ (Alternatíva pre Nemecko), na svojom twitterovom účte. Po britskom referende o brexite, Petry varovala EÚ, že britský príklad budú nasledovať ďalšie štáty Únie v snahe si !vziať späť svoju suverenitu“, ak sa neurobia zmeny. V minulom roku táto strana vydala uznesenie, že islam s nemeckou ústavou nezlučiteľný a vyslovila sa za zákaz buriek a mešít. Strana je zároveň pripravená vyhrať voľby do parlamentu, ktoré sa budú konať na budúci rok.

MaďarskoViktor Orbán

Asi najznámejší proti-imigračný európsky politik je Viktor Orbán, ktorý ešte počas veľkej migračnej krízy nechal postaviť na maďarských hraniciach plot, aby tak zabránil nelegálnym migrantom dostať sa do Európy. Jeho strana „Fidesz“ je pravicovo, národne a konzervatívne orientovaná.

HolandskoGeert Wilders

Zakladateľ strany „Partij voor de Vrijheid“ (Strana za slobodu), Geert Wilders, známy aj svojou proti-imigračnou politikou, obýva prvé miesta vo väčšine prieskumoch v blížiacich sa holandských voľbách. Zároveň je veľkým kritikom islamu a viedol kampaň za zákaz koránu, ktorý prirovnal k Hitlerovmu Mein Kampf.

TalianskoBeppe Grillo

Beppe Grillo je jeden zo zakladateľov talianskej politickej strany „Movimento 5 Stelle“ (Hnutie piatich hviezd), ktorá vo februári 2013 získal v predčasných parlamentných voľbách štvrtinu voličských hlasov a stala sa líderskou opozičnou stranou. Strana je známa svojím euroskepticizmom a ekologickým programom. Taktiež odsudzuje vojenské intervencie Západu v Afganistane, Iraku a Líbyi a americkú intervenciu v Sýrii.