Brusel 5. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová sa ocitla na prvom mieste užšieho trojmenného zoznamu kandidátov na post šéfa Európskej prokuratúry (EPPO). Uvádza sa to v oficiálnom liste, ktorý EPPO adresovala v pondelok Európskemu parlamentu (EP) a Rade EÚ

Ilustračné foto

Dvanásťčlenná výberová komisia EPPO, ktorej členom je aj slovenský právny expert Ján Mazák, predstavila v pondelok predsedovi EP Antoniovi Tajanimu a rumunskému ministrovi spravodlivosti Tudorelovi Toaderovi, ktorého krajina zabezpečuje rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, oficiálne odporúčanie s menami troch najnádejnejších kandidátov. Na prvom mieste figuruje bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová. Na druhom mieste sa ocitol Jean-Francois Bohnert z Francúzska, trojicu favoritov uzatvára Andres Ritter z Nemecka.
“Kvalifikácia a skúsenosti týchto kandidátov boli ohodnotené ako najvyššie pre pozíciu predsedu Európskej prokuratúry,” uvádza sa v liste pre EP a Radu EÚ.
Európska prokuratúra ako nová decentralizovaná inštitúcia by mala najneskôr od začiatku roka 2021 stíhať veľké podvody spojené s rozpočtom EÚ, pričom snahou Európskej komisie je poveriť EPPO aj stíhaním medzinárodného terorizmu. EPPO vznikla na základe mechanizmu posilnenej spolupráce, zatiaľ sa k nej hlási 22 členských krajín EÚ.
Výberová komisia dostala pôvodne zoznam 30 kandidátov na post šéfa EPPO. Každá členská krajina mala právo navrhnúť svojich kandidátov s relevantnými skúsenosťami z oblasti prokuratúry a justície, pričom všetci boli posudzovaní aj z hľadiska ich integrity a  nezávislosti.
Po predstavení užšieho zoznamu s menami troch kandidátov rozhodne o víťazovi EP a Rada EÚ, kde sa bude táto otázka posudzovať na úrovni ministrov spravodlivosti. Práve tu môže Kövesiová naraziť na problém, lebo minister Toader, ktorý stál vlani za jej odvolaním z funkcie, v pondelok podľa spravodajského portálu realitatea.net upozornil, že v Rade ministrov bude informovať o “zneužívaní funkcie” a prekračovaní kompetencií, čoho sa mala Kövesiová dopustiť počas výkonu svojej funkcie v Bukurešti.
 
Príspevok Európskej prokuratúre bude šéfovať Rumunka, Francúz alebo Nemec zobrazený najskôr Hlavné správy.