Brusel 26. marca 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Misha Japaridze)
 
Komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Nils Muižnieks uskutočnil návštevu Slovenska krátko po vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  Stretol sa s predstaviteľmi médií, aby spolu prediskutovali otázku bezpečnosti novinárov na Slovensku.

Na snímke komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks

Muižnieks povedal, že novinári, s ktorými sa v uplynulých dňoch stretol, “vyjadrili šok, strach a výraznú nedôveru v štátne inštitúcie, ktoré majú zaisťovať slobodný a bezpečný výkon ich profesie”.
“Musí dôjsť k zmene rétoriky a ohováracia kampaň musí skončiť. Pohŕdavé vyjadrenia verejných predstaviteľov o novinároch ohrozujú základnú úlohu médií v demokratickej spoločnosti a vytvárajú pre novinárov neisté prostredie,” zdôraznil.
Vysvetlil, že to, ako politici hovoria o novinároch a nazývajú ich nepriateľmi alebo rôznymi zvieracími označeniami, “toto podporuje ľudí, ktorí chcú ubližovať novinárom k tomu, aby tak urobili”. A to podľa neho vytvára nebezpečné pracovné prostredie pre novinárov.
Keď sa začali disciplinárne konania voči sudcom Gabriele Šimonovej, Viliamovi Dohňanskému a Štefanovi Harabinovi za právny názor, perzekuovaní sudcovia poslali európskemu komisárovi Muižnieksovi list, v ktorom ho vyzvali aby konal, keďže išlo o zásah do slobody prejavu sudcov. Muižnieks vtedy reagoval listom v ktorom napísal, že sa jedná o vnútornú záležitosť Slovenskej republiky.
Situáciu pripomenul jeden zo stíhaných sudcov Štefan Harabin:
Tento európsky komisár pre ľudské práva Muižnieks má veľkú starosť o slobodu prejavu novinárov, až takú, že tento lotyšsky Lipšic pricestoval na Slovensko.
Prečo to hovorím? Práve pre kauzu, kde sme rozhodli že opitý sudca nemôže pojednávať, sme disciplinárne stíhaní za právny názor. Vtedy sme naše rozhodnutie, že právoplatne odsúdený sudca Varga nemôže pojednávať preložili do angličtiny a rovnako aj disciplinárny návrh Švecovej, ktorý na nás podala za právny názor, za slobodu prejavu ktorá je najvyššia u sudcu, pretože tam je prejavený názor v mene štátu.
Aj sloboda prejavu u novinára je dôležitá, ale v porovnaní so slobodou prejavu sudcu je to jedna ku tisíc. No a tomuto lotyšskému Lipšicovi sme poslali tie preložené rozhodnutia ako komisárovi pre ľudské práva, že naše ľudské práva ako sudcov sú dokonca sankcionované. Poslal som to aj pani Jourovej komisárke pre spravodlivosť. A tento lotyšský Lipšic mi napísal, že to je vnútorná záležitosť Slovenskej republiky, keď sú stíhaní sudcovia za právny názor a teraz ho trápi sloboda prejavu novinára.
Pricestuje tu na výlet za peniaze ktoré odvádzame do EU a myslí si, že si v senáte už nepamätáme, že sme mu napísali list.
Sloboda prejavu sudcu je pre neho nulitná. Novinár Rostas, ktorému nabehlo ráno komando do domu, kde na neho a jeho malé deti mierili so samopalmi ho tiež nezaujíma, dodal k fundovanosti eurokomisára sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
 
Príspevok Európskeho komisára Muižnieksa stíhanie sudcov a štátny teror voči novinárovi Rostasovi nezaujíma. „Lotyšského Lipšica“ znepokojujú pohŕdavé vyjadrenia voči mainstreamovým novinárom zobrazený najskôr Hlavné správy.