Zurich 26. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Európska asociácia klubov (ECA) poslala Európskej futbalovej únii (UEFA) list, v ktorom uvádza, že až 232 klubov zo “starého kontinentu” odmieta možnosť zúčastniť sa na majstrovstvách sveta klubov v prípade, že turnaj rozšíria na 24 účastníkov. Tento model pred niekoľkými dňami v Miami načrtol prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino

Ilustračné foto

Podľa nemeckého periodika Süddeutsche Zeitung predstavitelia klubov odmietli plány FIFA. Ako uviedol uvedený zdroj, spoločný list podpísali prezidenti a viceprezidenti mnohých popredných európskych klubov vrátane Realu Madrid, FC Barcelona, Bayernu Mníchov, Juventusu Turín, Paríža St. Germain a Manchestru United.
“Jednoznačne sme proti akémukoľvek schváleniu reformy MS klubov a potvrdzujeme, že žiadny z členov ECA by sa nepredstavil na takomto turnaji. Žiadame FIFA, aby odložila akékoľvek rozhodnutie o tomto podujatí, kým sa primeraným spôsobom nevyriešia záujmy európskych klubov. Akákoľvek verzia MS klubov nie je pre európske kluby prijateľná vzhľadom na nahustený program súčasných súťaží a plán zápasov, ktorý je dohodnutý až do roku 2024,” uvádza sa v spoločnom stanovisku klubov.
Koncept s 24 účastníkmi na klubovom “mundiale” počíta so štvorročnou periodicitou, pričom FIFA by chcela úvodnú edíciu v tejto podobe zorganizovať od 17. júna do 4. júla 2021. Infantino pracuje na tomto projekte celé mesiace. Už dlhší čas má podporu ázijských a arabských investorov, ktorí sú ochotní klubom prispieť sumou približne 22 miliónov za ich účasť.
 
Príspevok Európske kluby nie sú naklonené myšlienke reformy MS klubov zobrazený najskôr Hlavné správy.