Frankfurt nad Mohanom 8. júla 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Alastair Grant)

Investori na Nemeckej burze (DB) vo Frankfurte n/M  mali vo štvrtok (6.7.) za sebou stratový deň a zrejme preto v piatok (7.7.) neprejavili väčšiu odvahu pri nákupe podielov. Výraznejší impulz burze nepriniesli ani výborné čísla o raste zamestnanosti v júni v Spojených štátoch
Ilustračné foto

A tak sa DAX 30, hlavný index Nemeckej burzy, dostal na záver dňa na 12.388,68 bodu, teda o 0,6 % nad štvrtkovú záverečnú úroveň. Medzitýždenne dosiahol plus 0,5 %. V prelomovom týždni medzi júnom a júlom sa však prepadol o 3,2 %.
Hlavný londýnsky index FTSE 100 vzrástol v piatok iba slabo a parížsky index CAC-40 zase išiel mierne opačným smerom.
Investori sa držali pri stene preto, lebo sa obávajú zvyšovania základnej úrokovej sadzby centrálnych bánk. Na burzách sa prejavuje aj rast napätia na Kórejskom polostrove a fakt, že burzy majú za sebou úspešný prvý polrok 2017.
Burzoví experti o oslabovaní hlavných indexov tvrdia, že je to bežná reakcia na ich silnú rastovú fázu.
Daniel Saurenz z Feingold Research poukázal na to, že akcie firiem v uplynulých rokoch dosiahli taký silný vzostup aj preto, že sa prejavili dôsledky nízkych úrokov centrálnych bánk. Ak by teraz došlo k ich skokovému vzostupu alebo k niekoľkonásobnému zvýšeniu v krátkom čase, malo by to na cenu akcií devastačný účinok. Saurenz dodal, že nejasný vývoj úverovej politiky centrálnych bánk vyvoláva medzi burzovými investormi nervozitu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.