Bratislava 14. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Liečivá na báze konope pomáhaju pri liečbe mentálnych porúch, chronických bolestí alebo pri tlmení nežiadúcich účinkov chemoterapie – na základe uvedených tvrdení sa preto europoslanci rozhodli pustiť do prípravy legislatívy, ktorá by liečivá na báze konope legálne dostala do lekární

Ilustračné foto

Ako informuje Tvjoj, podľa europarlamentu je totiž dostatok výskumov, ktoré nemôžu ignorovať, ale kvôli urýchleniu legalizácie spustia aj vlastný výskum.
Už teraz podľa europoslancov vieme, že konope dokáže pomôcť pri liečbe chronických bolestí u dospelých, tlmí nevoľnosť po chemoterapii či zmierňuje symptómy svalovej spasticity pri skleróze multiplex.
“Žijeme v pomýlenej dobe. Zatiaľ čo je povolené sa upiť na smrť, nedovolíme ľuďom, ktorí majú veľké bolesti, aby si ich mohli tlmiť,” uviedol europoslanec Richard Sulík.
Podľa europoslanca Branislava Škripeka však štúdie používania konope pokrivkávajú a nie sú dotiahnuté. A naopak dokázali iba reálny nábeh na neskoršie návykové užívanie. “Ja by som povedal, že s tým nemôžeme hazardovať.”
Niektorí europoslanci tiež upozorňujú na to, že musíme jasne rozlišovať medzi liekmi na báze konope a iným využívaním rastliny napríklad rekreačným, ktoré nie je súčasťou diskusií. “Nesprávnym používaním môžu mať na zdravotný stav človeka negatívne účinky,” uviedla europoslankyňa Anna Záborská.
A aj to je jeden z dôvodov, prečo Európska únia spustí vlastný výskum, ktorý sa má zamerať na možnosť návyku na liekoch s obsahom konope.
 
 
Príspevok Európska únia zvažuje legalizáciu konope na lekárske účely, europoslanci varujú zobrazený najskôr Hlavné správy.