Brusel 3. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Pablo Martinez Monsivais)
 
Európska únia znížila závislosť na ruskom plyne – s takýmto tvrdením vystúpil predseda Európskej komisie Jean- Claude Juncker v rámci komentáru k výsledkom rokovaní s prezidentom USA DonaldomTrumpom

Na snímke sprava americký prezident Donald Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Juncker a Trump sa stretli vo Washingtone 25. júla. Vyhlásili vtedy, že EÚ chce zvýšiť dovoz skvapalneného plynu z USA k diverzifikácii svojho energetického zásobovania a je ochotná investovať do stavby nových terminálov k príjmu LNG, ak budú ceny konkurencieschopné. Podľa Trumpových slov USA a EÚ uvažujú o stavbe 9 až 11 nových terminálov na LNG v Európe.
“Závislosť na Rusku je znížená,” cituje luxemburský internetový zdroj Paperjam Junckerove slová z interview pre miestny televízny kanál RTL.
Paperjam s odkazom na predsedu Európskej komisie tvrdí, že rozhodnutie o LNG bolo výsledkom samitu EÚ-západný Balkán, ktorý sa konal 17. mája v Sofii. V deklarácii prijatej na základe tohto stretnutia sa uvádza, že prioritné pri spolupráci EÚ s krajinami západného Balkánu v zaistení energetickej bezpečnosti bude zlepšenie energetickej efektivity a cezhraničná integrácia energetických systémov, diverzifikácia zdrojov a ciest dodávok energie.
 
Príspevok Európska únia znížila závislosť na ruskom plyne, tvrdí Juncker zobrazený najskôr Hlavné správy.