Brusel/Praha 20. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Po zakrivených banánoch , zákaze vysávačov s vysokým výkonom, či po úvahe o nariadení ako správne upiecť hranolčeky prichádzajú Bruselskí “géniovia” s ďalším skvostom. V auguste vyšlo do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje pestovanie niektorých druhov rastlín. Brusel tak namiesto riešenia reálnych problémov zbytočne zaťažuje ľudí nezmyselnými nariadeniami.
Ilustračné foto

Európska únia si nedávno zobrala na mušku vysávače. Prvá vlna prišla v septembri 2014, od kedy nesmel príkon predávaných strojov presiahnuť 1 600 wattov. Druhá fáza prichádza teraz, a od septembra tohto roka už nekúpite vysávač, ktorého príkon bude vyšší ako 900 wattov.
Bruselské vedenie tiež uvažuje o nariadení, v ktorom prikáže ľuďom ako majú správne upiecť hranolčeky.
Tento mesiac vyšiel do platnosti zákon, ktorý zakazuje pestovanie niektorých druhov rastlín. Za porušenie tohto nariadenia hrozí ľuďom pokuta vyše 1000 eur.
Nariadenie Európskej komisie, ktoré rozšírilo zoznam Únie o invazívnych cudzích druhoch, nadobudlo účinnosť v auguste. Medzi nimi je deväť rastlín, ktoré údajne spôsobujú značné problémy. Informoval o tom portál Blesk.
“Vytvárajú husté jednodruhové porasty a kvôli ich rastu potláčajú prirodzenú vegetáciu. U nás ide o netýkavky, ktoré znižujú odolnosť brehov vodných tokov voči erózii, a o Boľševník, známy svojou toxicitou, ktorý spôsobuje ťažké krvácanie. Predstavujú riziko pre ľudské zdravie, znižuje ekonomické a rekreačné využitie krajiny,” vysvetlila hovorkyňa českého ministerstva životného prostredia, Dominika Pospíšilová.
Tieto rastliny údajne nemajú v našom prostredí prirodzených nepriateľov  a preto je potrebná ich regulácia.
Samuel Gdovin

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.