Brusel 28. augusta 2018 (HSP/Foto:pixabay)
 
Vyzerá to ako nepodarený hoax, no je to skutočne realita. Bruselskí byrokrati namiesto riešenia skutočných problémov , sa opäť rozhodli obmedziť ľuďom slobodu . Najnovšie prichádza do platnosti zákaz predaja halogénových žiaroviek.

Ilustračné foto

Už od prvého septembra prichádza do platnosti nariadenie Európskej únie “zákaz dovážania a vyrábania halogénových žiaroviek”. Podľa európskych smerníc totiž  halogénové žiarovky patria do kategórie D, čo je energeticky najmenej efektívny druh osvetlenia. Informoval portál Idnes.
Podľa pôvodného plánu Európskej komisie malo dôjsť k finálnej fáze, teda zákazu výroby a dovozu halogénových žiaroviek už prvého septembra 2016. Komisia sa ale vzhľadom na vtedajšiu situáciu na trhu s LED osvetlením rozhodla posunúť termín na tento rok. Zákaz sa týka len domácností, neovplyvní žiarovky pre automobily.
Európska komisia (EK) uvádza, že prechod na energeticky efektívnejšie lampy ročne ušetria kontinentu zhruba toľko energie, ako je ročná spotreba elektriny v Portugalsku. Navyše by modernejšie LED osvetlenie malo do roku 2025 znížiť emisie oxidu uhličitého v Európe o 15,2 milióna ton, čo je ekvivalent emisií vyprodukovaných dvoma miliónmi ľudí ročne.
Podľa EK ušetrí ľuďom výmena halogénovej lampy približne 115 eur po dobu životnosti osvetlenie LED, pričom počiatočné náklady by sa spotrebiteľom mali vrátiť už počas prvého roka. Životnosť LED žiaroviek je približne 15-20 rokov.
Zavedenie tohto nariadenia má však aj negatívne dopady na obyvateľstvo. V Európe totiž príde vyše 6 800 ľudí o svoju prácu. Ľudia si taktiež za LED osvetlenie poriadne priplatia. Aj keď sa za posledné roky ich cena výrazne znížila, halogénové žiarovky sú napriek tomu omnoho lacnejšie. Európska únia tak opäť raz pchá nos tam, kam by nemala.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Európska únia zakázala halogénové žiarovky zobrazený najskôr Hlavné správy.