Brusel 23. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/ANSA/Ciro Fusco)

Bruselským byrokratom už zrejme nestačí nanucovanie imigrantov členským krajinám EÚ. Komisár pre prisťahovalectvo ,Dimitris Avramopoulos vyzval Nórsko, ktoré nie je členom Európskej únie, aby prijímalo viac imigrantov, ktorých treba presídliť priamo z Afriky

Ilustračné foto

Európska únia napísala nórskej vláde list, v ktorom požaduje, aby škandinávska krajina prijala viac migrantov z Afriky ako súčasť schémy na prerozdelenie migrantov. Požiadavka prichádza po tom, čo Vysoký komisár OSN pre utečencov (UNHCR) požiadal EÚ, aby pomohla pri prerozdeľovaní 40 000 migrantov z Afriky. Informoval portál Eurozprávy

Komisár EÚ pre prisťahovalectvo Avramopoulos poslal list okrem nečlenského Nórska aj všetkým členským štátom EÚ. “V liste som ich požiadal, aby boli čo najambicióznejší a konkrétne som ich požiadal, aby zvýšili svoje úsilie o prijatie kvótových utečencov zo severnej Afriky a Afrického rohu, najčastejšie z Líbye,” povedal komisár.

Avramopoulos povedal, že plne podporuje iniciatívu UNHCR. Cieľom EÚ je pomôcť utečencom v krajinách ako je Líbya, Egypt, Niger, Etiópia a Sudán, z ktorých mnohí migrujú a cestujú “na vlastnú päsť “do Európy cez Stredozemné more. Európska únia tak namiesto zabráneniu príchodu imigrantov do Európy ich plánuje priamo dovážať, aby nemuseli podstúpiť nebezpečnú cestu.

Žiaden z členských štátov EÚ zatiaľ neprijal ani nezamietol návrhy Avramopoulosa, ale Poľsko a Maďarsko a snáď aj Slovensko pravdepodobne budú proti takémuto systému.
Samuel Gdovin