Brusel 11. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že EÚ mobilizuje ďalšiu finančnú pomoc pre ostrovy v Karibiku, ktoré zasiahol hurikán Irma
Ilustračné foto

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v tejto súvislosti zdôraznil, že exekutíva EÚ uvoľnila počiatočnú sumu humanitárnej pomoci vo výške dvoch miliónov eur. Suma je určená pre najviac postihnuté ostrovy v Karibiku, pre kľúčové odvetvia, ako sú zabezpečenie pitnej vody a kanalizácie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, sfunkčnenia odpadového hospodárstva a revitalizácie základnej logistiky.
“Ďalšie finančné prostriedky EÚ zamerané na obnovu sú dostupné v rámci dlhodobejšej pomoci. Táto nová pomoc nasleduje po poskytovaní satelitnej podpory programu EÚ Copernicus, ktorý od minulého týždňa pre postihnutú oblasť poskytuje základné mapovacie služby,” uviedol komisár v správe pre médiá.
Podľa jeho slov už boli v teréne rozmiestnení humanitárni experti EÚ, ktorí pomáhajú miestnym orgánom a koordinujú poskytovanie pomoci. Stylianidis pripomenul, že každá krajina v regióne zasiahnutom ničivým hurikánom môže požiadať Úniu o pomoc prostredníctvom Mechanizmu civilnej ochrany EÚ.
Únia už minulý týždeň zmobilizovala všetky svoje nástroje núdzovej reakcie, ešte pred tým, ako sa hurikán Irma priblížil ku karibským ostrovom. Komisia oznámila, že podporuje Pohotovostný fond Medzinárodnej federácie Červeného kríža na pomoc pri katastrofách a poskytuje základné záchranné balíčky pre najviac postihnuté skupiny obyvateľstva na ostrovoch Antigua a Barbuda. Na Haiti a v Dominikánskej republike zároveň nasadili tím humanitárnych expertov EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.